16 Ekim 2009 00:00

Erdoğan Irak’tan savaşa destek isteyecek

Başbnakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak’ta yapacakları görüşmelerde en önemli gündem maddelerinden birinin PKK olduğunu söyleyerek, PKK ile mücadelede Irak’tan kuvvetli iş birliği ve destek isteyeceklerini belirtti.

Paylaş

Başbnakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak’ta yapacakları görüşmelerde en önemli gündem maddelerinden birinin PKK olduğunu söyleyerek, PKK ile mücadelede Irak’tan kuvvetli iş birliği ve destek isteyeceklerini belirtti.
Erdoğan, Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantılarına katılmak üzere Irak’a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı’nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Stratejik İşbirliği Konseyi kapsamında ele alınacak en önemli konu başlıklarından birinin PKK olduğunu söyledi. Son dönemlerde yaptığı tüm açıklamalarda ‘açılım’ süreci ile demokrasinin gelişmesini ve akan kanın durmasını hedeflediklerini söyleyen Erdoğan’ın, Irak görüşmesinin en önemli gündemi olarak ‘PKK ile mücadeleyi’ belirlemesi, ‘samimiyetsizlik’ eleştirilerini destekler nitelikte.
Bir gazetecinin, görüşmelerde Maxmur ve PKK kamplarının kapatılmasının gündeme gelip gelmeyeceği sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi: Bu konudaki çalışmalarımızı, zaten üçlü olarak Irak-Türkiye-ABD içişleri bakanlarımızın bir araya gelmek suretiyle yaptıkları çalışmalar var biliyorsunuz. Bu güvenlik mekanizması zaten işliyor. Erdoğan, ortak çalışmanın, 5 Kasım 2007’de, ABD’ye yaptığı ziyaret sırasında eski ABD Başkanı George Bush’un PKK’yi ‘ortak düşman’ ilan etmesiyle başladığını belirtti.
‘AVRUPALILAR DA ADIM ATMALI’
ABD Hazine Bakanlığı KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, PKK yöneticileri Ali Rıza Altun ile Zübeyir Aydar’ı “uyuşturucu kaçakçısı” ilan ederek, ABD’deki malvarlıklarına el konulması kararından duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, Avrupa’dan benzer yaklaşım beklediklerini ifade etti. Erdoğan, “Temenni ederiz ki Avrupalı dostlarımız da bu yanlışı görerek gerekli tedbirleri... Bunu dondururlar mı, farklı adımlar mı atarlar, bu adımları da bekleriz” dedi.
44 MÜTABAKAT İMZALANACAK
Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi çalışmaları hakkında bilgi veren Erdoğan, Türkiye ve Irak arasında 44 mutabakat muhtırasının imzalanacağını belirtti. Erdoğan, yapılacak ortak kabine toplantısının ardından imzalanacak muhtıraların Irak ile iş birliğinin geliştirilmesi bakımından stratejik bir önem taşıdığını ifade etti.
Erdoğan, basın toplantısının ardından kalabalık bir heyetle Bağdat’ta geçti ve burada, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile görüştü. ‘Yeşil Hat’ olarak adlandırılan bölgedeki Başbakanlık Sarayı’nda gerçekleşen görüşme, basına kapalı gerçekleşti. (HABER MERKEZİ)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Fazla ‘açılma’, soruşturulursun!

SONRAKİ HABER

Açılamayan açılım!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...