16 Ekim 2009 00:00

Fazla ‘açılma’, soruşturulursun!

‘Kürt Açılımı’ndaki ilk toplantı soruşturmalık oldu. Hükümetin ‘açılım’ tartışmalarına ilişkin İçişleri Bakanı Atalay’ın başkanlık ettiği Polis Akademisi’ndeki Kürt çalıştayına soruşturma başlatıldı.

Paylaş

‘Kürt Açılımı’ndaki ilk toplantı soruşturmalık oldu. Hükümetin ‘açılım’ tartışmalarına ilişkin İçişleri Bakanı Atalay’ın başkanlık ettiği Polis Akademisi’ndeki Kürt çalıştayına soruşturma başlatıldı. Çok sayıda gazeteci ve akademisyenin katıldığı çalıştayla ilgili bilgi ve belgeler istendi.
ANAYASA İHLALİ SAVUNUSU
Bir süre önce İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, 1 Ağustos’ta Polis Akademisi’nde “Türkiye Modeline Doğru” adıyla gerçekleştirilen ve yazılı-görsel medya temsilcilerinin de katıldığı çalıştayda, ‘anayasanın ihlal edildiği’ savunuldu. İstanbul’daki savcılık, çalıştayın yapıldığı yerin Ankara olması nedeniyle “yetkisizlik” kararıyla dosyayı, Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı.
BELGE VE BİLGİLER İSTENDİ
Savcılığın Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiği talimat yazısında, çalıştayla ilgili belge ve bilgi edinilerek gönderilmesi istendi.
Savcılığın talep ettiği bilgiler arasında, çalıştayın ardından kamuoyuna yapılan açıklamalar sırasında dile getirilmeyen ve basına kapalı bölümde konuşulan konuların da yer aldığı kaydedildi.Ankara Emniyeti, çalıştayı düzenleyen ve katılımcılar arasında uzmanları yer alan Polis Akademisi Başkanlığı’yla temasa geçti. Emniyet, akademiden gelecek belge ve bilgileri soruşturma kapsamında savcılığa teslim edecek.


ÇALIŞTAYA KİMLER KATILDI?
Hasan Cemal, Deniz Ülke Arıboğan, Muharrem Sarıkaya, Oral Çalışlar, Cengiz Çandar, Okan Müderrisoğlu, İbrahim Kalın, Mustafa Karaalioğlu, Nasuhi Güngör, Mithat Sancar, Ruşen Çakır, Fehmi Koru, Ali Bayramoğlu, Mümtazer Türköne, İhsan Dağı, Zühtü Arslan, Süleyman Özeren, Hüseyin Cinoğlu, Alper Sözer, Oğuzhan Demir ve Salih Elmas.
(ANKARA)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İsrail ‘Ayrılık’a dayanamadı!

SONRAKİ HABER

Erdoğan Irak’tan savaşa destek isteyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa