‘Ayrılık’ İsrail’den nota getirdi!

İsrail, TRT’de yayınlanan ve İsrail askerlerinin Gazze’deki operasyonunu anlatan diziye çok sert bir notayla protesto etti. Bu tepkiye yanıt veren Türkiye dışişleri ise İsrail’le ilişkilerimiz sürecek...


İsrail, TRT’de yayınlanan ve İsrail askerlerinin Gazze’deki operasyonunu anlatan diziye çok sert bir notayla protesto etti. Bu tepkiye yanıt veren Türkiye dışişleri ise İsrail’le ilişkilerimiz sürecek açıklaması yaparak yanıt verdi.
Notada, Ayrılık dizisi için “bariz kışkırtma” ifadesi kullanılarak, bu dizinin Türkiye’de yaşayan Yahudiler ile Türkiye’yi ziyaret edecek İsrailli turistlerin hayatlarını tehlikeye atabileceği mesajı verildi. Nota, bizzat İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın talimatıyla Türkiye’nin Tel Aviv’deki Maslahatgüzarı Ceylan Özen’e iletildi. Notayı, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Batı Avrupa’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Noar Gilon, bakanlığa çağırdığı Türk diplomata iletti.
İLGİNÇ HATIRLATMA
Notanın son bölümü ise daha da ilginç. 1999 yılındaki Marmara depreminde İsrail’in Türk halkına yardım için ordu mensuplarını gönderdiği hatırlatılarak, şöyle denildi; “Dizide soğuk kanlı katiller olarak gösterilen İsrail askerleri, 1999’daki yıkıcı depremin ardından en zor anlarında Türk sivillerin yardımına koşanlarla aynı askerlerdir...”
İLİŞKİLER DEVAM EDECEK
İsrail’in tepkilerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’ndan yanıt gecikmedi! Davutoğlu TRT’nin ise özerk bir kurum olduğunu, “Ayrılık” dizisine danışmanlık vermediklerini kaydetti. Gazze’de çocukların ölmemesini ve barışın hakim olmasını istemenin “İsrail karşıtlığı değil insani bir durum” olduğunu belirten Davutoğlu, İsrail ile ilişkilere kalındığı yerden devam edeceğini söyledi.


BiR NOTA DA AZERBAYCAN’DAN
Türkiye İsrail’den verilen notanın şokunu yaşarken bir nota da Azerbaycan’dan geldi. Önceki gün Bursa Atatürk Stadı’nda oynanan Türkiye-Ermenistan maçında Azerbaycan bayrağına getirilen yasak, Bakü’yü kızdırdı. Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nihat Civaner dün Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak Türkiye’ye nota verildi. Azeri APA ajansının haberine göre, bakanlık Bursa’da yapılan maç sırasında Azerbaycan bayrağına yapılan “saygısızlıktan” rahatsızlık duyduklarını dile getirerek Türkiye’yi uyardı.
(ANKARA)
www.evrensel.net