17 Ekim 2009 00:00

YENİGÜN

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, Avrupa ve Maxmur’dan iki barış grubunun Türkiye’ye gelmesi için yaptığı çağrı, basında ve kamuoyunda ilgi gördü.

Paylaş

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, Avrupa ve Maxmur’dan iki barış grubunun Türkiye’ye gelmesi için yaptığı çağrı, basında ve kamuoyunda ilgi gördü. KCK’nın zaman yitirmeden bu çağrıya yanıt vererek, Türkiye’ye Kandil, Maxmur ve Avrupa’dan üç barış grubu göndereceklerini açıklaması, dikkatleri bu yöne çekmiş bulunuyor.
Öcalan’ın açıklamasından bir gün önce, ABD tarafından, Murat Karayılan, Rıza Altun ve Zübeyir Aydar’ın uyuşturucu kaçakçısı olarak ilan edilmesi, aynı gün Irak-Türkiye Bakanlar Kurulu’nun iki ülke başbakanlarının katılımıyla bir araya gelmesi, “güvenlik” de olmak üzere çeşitle alanlarda 48 anlaşmaya imza atmaları, yine eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş’in birkaç gün önce Taraf’a verdiği röportajda; “PKK 6 aya kadar silah bırakacak” açıklamasında bulunması ve başkaca veri ve gelişmeleri yan yana getirenler, Öcalan’ın bu çağrısını, PKK için “tasfiye sürecinin başlangıcı” olarak değerlendirmektedirler.
Oysa, Öcalan’ın yaptığı çağrıyı, çözülme ve tasfiyeden ziyade, Kürt sorununda barışçı ve demokratik adımlar atılmasına; AKP’nin, onca laf etmesine; birçok projeden, ‘açılım’ çeşitlerinden, demokratik hamlelerden söz etmesine rağmen, sorunun çözümüne yönelik hiçbir somut adım atmamasına yönelik bir ‘açılım’ olarak değerlendirmek gerek.
Öcalan’ın “Demokratik siyasette ciddi bir tıkanma yaşanıyor. Kürt sorununda çözüm için demokratik siyasetin önünü açmak gerekiyor” açıklamasının izahı da bu olmalı. AKP’nin içi boş, oyalamaya dayalı açıklama ve demeçleri, MHP ile CHP’nin ırkçı ve şoven söyleminin kısırdöngüye dönüşmesi, kamuoyunun izlemekten bıktığı atışmaların yapıldığı bu koşullarda, Kürt hareketinden bu kapsamda yeni bir hamle yapılmış olması olumlu bir gelişmedir. Barış ve diyalog yolu konusundaki ısrar ve çabayı gösteriyor.
Bu tür girişimleri, “çözülüyorlar”, “tasfiye oluyorlar”, “sonları geliyor” gibi açıklama ve tutumlarla karşılamak, “artık analar ağlamasın” sözlerinin sahteliğini gösterir.
Şimdi yapılması gereken, PKK’nin barış ve diyalog yolu için sürdürdüğü arayışa hükümetin yanıt vermesidir. Bu gelişme aynı zamanda, çatışmalı sürecin son bulması için atılmış bir adım olarak kabul edilmeli ve karşılık bulmalıdır. Henüz hükümet cenahından bir açıklama yapılmış değil. Doğal olarak, İçişleri Bakanı Atalay’ın bu gelişme karşısında bir açıklama yapması, çözüm ve diyalog yolu için önermelerde bulunması bekleniyor.
Hükümet, bu yeni gelişmeyi, “Barışçı ve diyalog yolu açılsın, çatışmasızlık süreci karşılıklı olarak sağlansın, operasyonlar dursun ve demokratik adımlar atılsın”, “Artık silahlı çatışmayı sürdürmek istemiyoruz” yönlü açıklamaların somut bir göstergesi olarak kabul etmelidir. Şimdi barış ve çözüm yanlısı milyonlar, hükümetin karşılık vermesini bekleyecek. ‘Üç çözüm grubu’nu diyalog geliştirmenin olanağı olarak düşünmesi gereken hükümetin, olumsuz açıklama ve ‘terörist’ açıklamalarından uzak sağduyu ile yaklaşması, tüm halkın arzusudur. Türkiye kendi çözümünü buradan giderek bulabilir.
Kürt sorununun çözümünü PKK’nin tasfiye edilmesi olarak algılayan bu kafaların, Türk ve Kürt halkının geleceğini tehlikeye atarak ABD yönlendirmesiyle çeşitli pazarlıklar içine çekildiği görülüyor. Ancak, Kürt ve Türk halkının demokratik bir ortamda, eşit ve kardeşçe yaşamalarının koşulları yaratılmadığı sürece, bunların hiçbiri çözüm olmayacaktır.
Öcalan’ın çağrısıyla gelecek olan barış grubu sorununa dönecek olursak; hatırlanacağı gibi, 10 yıl önce de iki barış grubu geldi. Ancak barış ve diyalog için gelenlerin başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi! Tutuklandılar, yıllarca cezaevinde kaldılar. Ancak tüm baskılara ve cezalara rağmen, bu grupların barış ve diyalog kültürünün oluşmasında önemli katkıları oldu. Barış ve diyalog yolunun, demokratik çözüm adımlarının atılmasında daha etkili bir çaba için, gelecek grupların başına aynı şeylerin gelmemesini diliyoruz.
ENDER İMREK
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Yabancıya sıfır vergi’ yargıdan döndü

SONRAKİ HABER

Çiftçinin ürünü tarlada kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...