17 Ekim 2009 04:00

Affedilmeyecek hatalar

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Aile Hekimliği’nin uygulandığı illerde bir çok gebe kadının kürtaj yaptırmasıyla sonuçlanan skandalda Sağlık Bakanlığı’nın sorumlu olduğuna dikkat çekti.

Paylaş

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Aile Hekimliği’nin uygulandığı illerde bir çok gebe kadının kürtaj yaptırmasıyla sonuçlanan skandalda Sağlık Bakanlığı’nın sorumlu olduğuna dikkat çekti. Aşılamanın gerekçesi, uygulama alanı ve hastaların bilgilendirilip bilgilendirilmediği konularında bakanlığa iki ay önce ilettikleri sorulara hâlâ yanıt alamadıklarını belirten TTB 2. Başkanı Feride Aksu Tanık, bakanlığı mağdur ailelere gerekli açıklamayı yaparak tazminat ödemeye çağırdı.
TTB UYARMIŞ
TTB 2. Başkanı Feride Aksu Tanık ve Genel Sekreter Eriş Bilaloğlu, İzmir’de patlayan aşı skandalı ile ilgi basın toplantısı düzenlediler. Tanık, gebeliğin erken döneminde geçirildiğinde anne ve bebek için ciddi sağlık sorunlarına yol açan kızamıkçık hastalığının Türkiye’de yaygın ve sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olmadığına dikkat çekti. Kızamıkçık aşılamasına başlanması için iyi bir hastalık izleme ve kayıt sistemine sahip olunması gerektiğini belirten Tanık, bu kayıtlarda hastalık görülüyorsa aşılamaya başlanması gerektiğini söyledi. Ancak
aile hekimliği uygulaması olan illerde böyle bir durum görülmemesine rağmen miadı dolmak üzere olan aşılarla başlayan uygulamanın kendisinin, yeni sorunlar yaratacağı endişesiyle TTB’nin, Sağlık Bakanlığı’na başvurduğunu aktaran Tanık, aşılamanın gerekçesine ilişkin sorularının 2 aydır yanıtsız kaldığını anlattı.
BAKANLIK HEKİMLERİ ZORLADI
Kızamıkçık aşısının gebelik döneminde yapılmaması, yapılan kadınlara ilk 4 hafta içinde gebe kalmamaları yönünde bilgi verilmesi ve bilgilendirmenin yapıldığına dair belge imzalatılması gerektiğini kaydeden Tanık, bunların hiçbirinin yapılmadığına dikkat çekti.
Kızamıkçık aşılamasının başarıya ulaşması için kapsayıcılığının yüzde 90-95 oranında olması gerektiğini, aksi halde aşılamanın kendisinin salgınlara yol açacağını belirten Tanık, aile hekimliği uygulaması olan illerde aşılama oranının en fazla yüzde 45’e çıktığını aktardı.
Tanık, birçok aile hekiminin doğuracağı sorunlar nedeniyle aşılamayı uygulamaya koymadığını, ancak Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili genelgeler yayınlayarak aile hekimlerinin aşılamaya zorladığını söyledi. Tanık, aşılama oranı düşük olan bölgelerde hekimlerin performans kriteri ile aşı yapmaya zorlandığını anlattı.
KAYNAKLAR BOŞA HARCANDI
Türkiye’de nüfusun büyük bir kesiminin küçük yaşlarda bu hastalığa bağışıklık kazandığını, gebeler ve doğurgan çağda kadınlarda doğal bağışıklığın yüzde 82 ile yüzde 97.5 arasında olduğunu bildiren Tanık, çocukluk çağında da bu aşının yapıldığına dikkat çekti. Bu nedenle 18-35 yaş grubu kadınlara kızamıkçık aşısı yapılmasının öncelikli ve gerekli olmadığını belirten Tanık, aşılama sonrası yaşanacak gebelikler sakıncalı olduğu için aşı uygulaması sırasında yapılacak eğitim ve uyarıların yaşamsal önemde olduğuna dikkat çekti. Tanık, doğal bağışıklığın yaygın olduğu bir ülkede bu tür bir aşılama uygulaması yapılmasının kaynakların boşa harcanması anlamına geldiğini söyledi.
Tanık, Sağlık Bakanlığı’nı uygulamayı durdurmaya, aşılamanın maliyetini açıklamaya, bebeğini yitiren ailelerden özür dileyerek tazminat ödemeye ve aşı sonrası gebe kadınların ücretsiz takibine yönelik düzenleme yapmaya çağırdı.
KORUYUCU SAĞLIK HİZMETİ ZAYIFLATILDI
TTB Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu da, uygulamada affedilemeyecek bir hatalar zinciri olduğunu vurguladı. Aile hekimliği uygulaması ile koruyucu sağlık hizmetlerinde ekip çalışmasının ortadan kaldırıldığı için gerekli aşılama oranına ulaşmanın zorlaştığına dikkat çeken Bilaloğlu, aşı konusunun tamamen hekimin duyarlılığına bırakıldığını söyledi. Kızamıkçık aşısı uygulamasının başlı başına hatalı bir karar olduğunu ifade eden Bilaloğlu, aşılamanın herhangi bir bilimsel gerekçesi olmadığının da altını çizdi.


TTB’NİN YANIT ALAMADIĞI SORULAR
*Türkiye’de doğumsal kızamıkçık sendromu ve kızamıkçığa bağlı düşük sıklığı nedir?
*Kızamıkçık aşısı uygulanan kadın sayısı kaçtır?
*Aşı olan kadınlara aşının etkilerinin açıklandığına dair onam belgesi imzalatıldı mı?
*Aşı sonrasında gebe olduğu saptanan kadın sayısı kaç?
*Aşıların son kullanım tarihi nedir?
*Aşılamanın maliyeti nedir?
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Bu ayıp son bulana kadar...

SONRAKİ HABER

Antep'te işe alınmadığı için kendini yakan yurttaş hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa