17 Ekim 2009 00:00

Kırıklar F Tipi cezaevinde hak ihlalleri arttı

Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi yine mahkumlara yönelik kötü muamele ile gündemde. Eylül ayı başından itibaren Kırıklar cezaevinde bulunan mahkumlar ve aileleri tarafından hak ihlallerinin yaşandığı yönünde yoğun bir biçimde...

Paylaş

Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi yine mahkumlara yönelik kötü muamele ile gündemde.
Eylül ayı başından itibaren Kırıklar cezaevinde bulunan mahkumlar ve aileleri tarafından hak ihlallerinin yaşandığı yönünde yoğun bir biçimde İHD İzmir Şubesi’ne başvuru yapıldı. Gerçekleşen müracaatlarda tutukluların sürekli gardiyanlar tarafından tehdit edilerek darp edildiklerini belirtiliyor.
Sincan F Tipi Cezaevi’nde görevde iken mahkumlara yönelik uyguladığı kötü muamelelerle daha önce gündeme gelen Cezaevi Müdürü Ayhan Çapacı, bu kez de kısa bir süre önce müdür olarak atandığı Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde yine benzer uygulamaların yaşanmasına neden oldu.
NELER YAŞANDI?
Yapılan başvurular üzerine cezaevine giden ve araştırma yapan İHD avukatları şikayetlerin gerçek olduğunu belirtti. Avukatların tutanaklarından alınan bilgiler şöyle:
*Rıdvan Demirhan ve Sait Benek isimli tutukluların 25.09.2009 tarihinde gerçekleşen görüş gününde aileleriyle görüştükten hemen sonra koğuşlarına giderken İnfaz Koruma Memurları tarafından zorla arama yapılmış, yerlerde sürüklenerek dövülmüş ve hücreye kapatılacakları şeklinde tehdit edilmiş.
*Sayım sırasında A-25 nolu odada bulunan Hüseyin Tunç isimli hükümlüye saldırıda bulunulmuş, olayı protesto edenlere ise soruşturma açılmıştır.
*Eylül ayında 1 No’lu F Tipi’nde bulunan Misbah Aktaş ve kardeşi şiddet görmüş, süngerli odaya kapatılmış ve ardından Sincan F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmişler.
*Tutuklu Ali Haydar Saygılı’ya gönderilen Karadeniz fotoğraflarının, cezaevi idarecileri tarafından sakıncalı olduğu belirtilmiş ve Ali Haydar Saygılı ile Mustafa Öner’e bir ay boyunca ortak kullanım alanlarına çıkartılmama cezası verilmiştir.
Avukatlar şiddetlerin belgelenmesi için cezaevinde bulunan kamera kayıtlarını istediler.
‘KEYFİ UYGULAMALAR’
İHD MYK Üyesi Necla Şengül, “Cezaevi yetkilileri genelgelere uymayarak, keyfi uygulamalarla çok büyük sıkıntı yaratıyorlar” dedi.
Adalet Bakanlığı başta olmak üzere TBMM ve cezaevlerindeki savcılıkların bu tür keyfi uygulamalara son vermesi gerektiğini söyleyen Şengül, “Kırıklar F Tipi yaşanılır bir duruma gelinceye kadar insan hakları savunucularının gözü orada olacaktır” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)
Ali Kavak
ÖNCEKİ HABER

Polis baskını mı yağma mı?

SONRAKİ HABER

NASA'nın tamamı kadın astronotlardan oluşan ekibi ilk kez uzay yürüyüşü yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa