17 Ekim 2009 00:00

Tansiyon Hastaları Hastane Kapılarına mahkum edildi

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı (TEİS) Nurten Saydan dün düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikle tansiyon hastalarının büyük çoğunluğunun...

Paylaş

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı (TEİS) Nurten Saydan dün düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikle tansiyon hastalarının büyük çoğunluğunun kullandığı 173 kalem ilaçta yapılan düzenlemeleri eleştirdi. Düzenlemeyle hastaların raporu dahi olsa bu ilaçları kardiyolog, nefrolog ya da endokrin uzmanının yazması şartı getirildiğini belirten Saydan, bu uygulama ile vatandaşın en yakın ulaşabileceği yerler olan aile hekimlikleri ve sağlık ocaklarının kapısının tansiyon hastalarına kapatıldığını söyledi.
Aile hekimliği muayenelerinden 2 TL katkı payı alınmaya başlandığına da dikkat çeken Saydan, yeni genelge ile de tansiyon hastalarına ilacını almak için “ya devlet hastanesi ve özel hastanelerdeki uzman doktorların kapısında bekleyeceksin ya da miktarı oldukça yüksek olan ilacını parasını verip alacaksın” denildiğini ifade etti.
Saydan düzenleme ile eşdeğer ilaç tanımının da değiştirildiğini de belirterek, artık bütün ilaçlarda kimyasal ve bioeşdeğer olanını değil, tedavi grubuna göre benzer etkide olan herhangi bir ilacın verilelileceğini söyledi. Tansiyon, kemik erimesi ve mide ilaçlarının da tanımlamaya göre eşdeğer sınıflandırmasına tabi tutulduğunu hatırlatan Saydan, “bir çok ilaçta yüksek miktarda fiyat farkı çıkacağı, fark ödemek istemeyen hastalara verilecek bioeşdeğer ilaç olmayacağı için halk sağlığında ciddi anlamda sorunlar yaşanmasına neden olacağı” uyarısı yaptı.
Hastaların diğer taraftan da 2 TL muayene ücreti yerine 8-15 TL muayene ücreti ödemek zorunda bırakılacaklarını da belirten Saydan, “Genelge ile tansiyon hastalarının sayısı, bir hayli yükselmişken, tam 173 kalem ilaçta getirilen bu düzenlemeyi biz eczacılar anlamakta zorluk çekiyoruz” diye konuştu. Yeni düzenlemeyle bazı tansiyon ilaçlarında hastaların yüksek miktarda fiyat farkı ödeyecekleri uyarası da yapan Saydan, en fazla kullanılan tansiyon ilaçlardan biri olan 56 TL’lik Diovan isimli ilacın yerine 26 TL’lik Sarvas, 35 TL’lik Co-Diovan yerine 17 TL’lik Sarvastan, 25 TL’lik Coversyl yerine 4 TL’lik Vasoapril, 40 TL’lik Gopten yerine ise 7 TL’lik Enapril isimli ilacın ödeneceği, aradaki fiyat farkının hastanın cebinden çıkacağını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hanım Akagündüz Durmaz Paris’te toprağa verildi

SONRAKİ HABER

Antalya’nın bir diğer yüzü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa