Çapa ve Cerrahpaşa’da kantinler kapalı

İSTANBUL Üniversitesine bağlı Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültelerinde bulunan kantinlerde çalışan işçiler, fazla çalışma ücretlerini alamadıkları için iş bıraktı.


İSTANBUL Üniversitesine bağlı Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültelerinde bulunan kantinlerde çalışan işçiler, fazla çalışma ücretlerini alamadıkları için iş bıraktı.
Yapılan eylem nedeniyle Çapa ve Cerrahpaşa’daki kantinler kapalı. Hasta ve hasta yakınlarından özür dileyen işçiler, bu durumdan İstanbul Üniversitesi yönetiminin sorumlu olduğunu söylediler. Tez Koop-İş Sendikasında örgütlü olan işçiler, iş bırakma eylemlerinin uyarı niteliği taşıdığını belirterek, sorunlarının çözülmemesi durumunda daha etkili eylemler yapacaklarını duyurdular. Sabah saatlerinde Çapa Tıp Fakültesi Acil Kantini önünde toplanan işçiler, alkış ve sloganlarla İstanbul Üniversitesi yönetimini protesto ettiler.
Burada konuşan Tez Koop-İş Sendikası 5 No’lu Şube Başkanı Rabia Özkaraca, hafta sonu ve bayramlar da dahil olmak üzere buradaki işçilerin çalıştığını ve hak ettikleri fazla çalışma ücretlerinin toplusözleşmeye göre ödenmesi gerektiğini dile getirdi. “İstanbul Üniversitesi Türkiye’nin dört bir tarafına hukukçular yetiştiren ve bu konuda ekol olan hocalara sahip. Bu hocalar bile işçilerin ücretlerinin ödenmesi yönünde görüş bildirdiler. Ama ne yazık ki üniversite yönetimi yine bildiğini okuyor ve eski yönetimde olduğu gibi işçilerin haklarını vermiyor. İşçilerin taleplerini görmezden geliyor. Biz dürüst bir üniversite yönetimi istiyoruz. Bu sorunu çözemeyen ve işçilerinin ücretlerini ödeyemeyen bir yönetim istifa etmelidir” diyen Özkaraca, fazla çalışma ücretleri ödenene kadar hafta sonları ve bayramlarda çalışmayacaklarını, sadece 40 saatlik normal mesaiyi tamamlayacaklarını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net