18 Ekim 2009 04:00

‘Polis bölücülüğüne’ tepki

DİYARBAKIR Emniyet Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu raporda Dicle Üniversitesi’ne yeni kayıt yaptıran 1200 öğrencinin ‘terör sempatizanı’ olarak gösterilmesine İHD ve Eğitim Sen tepki gösterdi.

Paylaş

DİYARBAKIR Emniyet Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu raporda Dicle Üniversitesi’ne yeni kayıt yaptıran 1200 öğrencinin ‘terör sempatizanı’ olarak gösterilmesine İHD ve Eğitim Sen tepki gösterdi.
Diyarbakır polisinin uygulaması dün gazetemizde “Böyle bölücülük görülmedi!” başlığıyla manşete taşınmıştı. Polisin uygulamasını kınayan kurumlar, polisin bölücülük yaptığını kaydettiler.
EĞİTİM SEN
AÇIKLAMA YAPACAK
Konuya ilişkin gazetemize açıklamada bulunan Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Hukuk Komisyonu Üyesi Gülbahar Aydeniz, öğrencileri potansiyel suçlu olarak gösteren polisin suç işlediğini kaydetti. Projede rehber öğretmenlerin de görevlendirilmesini eleştiren Aydeniz, “Bu uygulama aileyi ikna, işbirliği adı altında ajanlaştırma faaliyetidir. Öğretmenlerin böyle bir faaliyette görevlendirilmesi kabul edilemez” dedi. Ailelerin gelenleri misafir olarak görmeyeceğini belirten Aydeniz, konuya ilişkin ayrıntılı çalışmalar yapacaklarını, kamuoyuna ve basına açıklamalarda bulunacaklarını kaydetti.
EĞİTİMCİYE
BİÇİLEN ROL VAHİM!
Eğitim Sen Eğitim Sekreteri Yusuf Karadaş, açılım ve demokratikleşme laflarının çokça edildiği bu günlerde bu uygulama Kürt sorununun bir terör sorunu ve Kürt gençlerinin potansiyel terörist olarak görülmeye devam ettiğinin somut bir örneği olduğunu söyledi. Karadaş, “Olayın en vahim boyutu eğitimcilere biçilen roldür. Devlet eğitimcileri adeta korucular gibi ‘terörle mücadelenin bir parçası’ olarak görmektedir. Devletin bu politikası hem eğitimcileri işlerini yapamaz hale getirmektedir hem de gençleri eğitim süreçlerinden koparmaktadır” diye konuştu.
KÜRTLERE
BAKIŞI GÖSTERİYOR
İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Burhan Zorooğlu’da benzer raporların daha öncede hazırlandığını belirterek, çalışmanın devletin Kürtlere bakış açısıyla alakalı olduğunu kaydetti. Zorooğlu, “Polisin kendini psikolojik uzman yerine koyarak böyle değerlendirmelerde bulunması kabul edilemez. Bu öğrenciler sınavı kazanmışlar, belli yeteneklere sahipler. Yönetim kurulu olarak bu konuyu değerlendireceğiz ve çeşitli girişimlerde bulunacağız” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)
Cumhur Daş
ÖNCEKİ HABER

‘Sabah kalkınca kardeş olunmaz!’

SONRAKİ HABER

Oyuncu Eşref Kolçak hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa