19 Ekim 2009 04:00

TMMOB’lu kadınlar kurultaya hazırlanıyor

TMMOB üyesi kadınlar, bölgesel yerel çalıştaylarla Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Kadın Kurultayı’na hazırlıklarını sürdürüyorlar. Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgesel Çalıştaylarından sonra İç Anadolu Bölge Çalıştayı...

Paylaş

TMMOB üyesi kadınlar, bölgesel yerel çalıştaylarla Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Kadın Kurultayı’na hazırlıklarını sürdürüyorlar. Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgesel Çalıştaylarından sonra İç Anadolu Bölge Çalıştayı da dün Ankara’da gerçekleşti. Mimarlar Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen çalıştaya, Ankara’nın yanı sıra bölge illerinden mühendis, mimar ve şehir plancısı kadınlar da katıldı.
Çalıştayın açılışında konuşan TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Kadın Komisyonu Üyesi Övül Eski, mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı denilince daha çok erkeklerin akla geldiğini, bu nedenle bu mesleklerdeki kadınlar olarak birçok sorunla karşılaştıklarını dile getirdi.
‘İLK ADIMI ATTIK, DEVAM EDECEĞİZ’
Özellikle mezun olup iş hayatına atıldıktan sonra birçok duvarla karşılaştıklarını belirten Eski, “erkek arayan iş ilanları, yüzlerine kapatılan telefonlar, işyerinde düşük profilli işlere yönlendirilme, yükselme ve terfide geri plana itilme, iş gezileri için en son düşünülenler olma” gibi birçok sorunları karşı karşıya kaldıklarını vurguladı. Düzenlenecek kurultay için geç kalmış, ama önemli bir adım değerlendirmesi yapan Eski, “İlk adımı attık, bundan sonra da devam edeceğiz” dedi.
HEDEF: KADIN ÖRGÜTLÜLÜĞÜNÜ GÜÇLENDİRMEK
Kurultay çalışmaları ve bölgesel çalıştaylarla ilgili bilgi veren Kurultay Düzenleme Kurulu Başkanı Boran Başak Koç, düzenledikleri kurultayla temel amaçlarının TMMOB’da kadın politikaları oluşturmak, bunu yaparken de TMMOB’da kadın örgütlülüğünü güçlendirmek olduğuna dikkat çekti.
İKK Kadın Komisyonu’nun daha önce sadece İstanbul’da olduğunu, ancak kurultay çalışmaları sırasında Ankara, İzmir ve Adana’da da bu komisyonların kurulduğunu, birçok ilde de odalarda kadın çalışmalarının başladığını aktaran Koç, kurultayın temel hedeflerinin bir kısmını gerçekleştirmiş olduğunu söyledi.
TMMOB’un tek kadın yönetim kurulu üyesi olan Gülay Odabaş ise TMMOB Yönetim Kurulu’nda sadece bir kadının bulunmasının üzücü olduğunu dile getirdi. Uzun soluklu bir mücadelenin önlerinde durduğunu söyleyen Odabaş, kurultay çalışmalarının ön açıcı olacağını söyledi.
Açılış konuşmalarının ardından çalıştay, “Kriz ve Kadın”, “TMMOB’da Kadın Örgütlenmesi”, “Cinsiyetçi İş Bölümü ve İşyeri Pratikleri”, “Yönetmelikler ve Cinsiyet Ayrımcılığı”, “Eğitimde Cinsiyetçilik” başlıkları ile düzenlenen atölye çalışmaları ile devam etti.
1 Kasım’da da Diyarbakır’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Çalıştayı düzenlenecek.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Direnişte değişen aile

SONRAKİ HABER

Taksi ücretlerine 23 Haziran'dan sonra zam geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa