19 Ekim 2009 04:00

Ayrılık bir İsrail’i, bir Hürriyet’i kızdırdı

TRT’nin Ayrılık dizisi sadece İsrail’i değil, medyanın da önemli bir kısmını kızdırdı. Özellikle de Hürriyet gazetesini... Ülke içinde İsrail’in sözcülüğüne soyunan gazete, dizide anlatılanların gerçekte yaşandığını görmezden geldi.

Paylaş

TRT’nin Ayrılık dizisi sadece İsrail’i değil, medyanın da önemli bir kısmını kızdırdı. Özellikle de Hürriyet gazetesini... Ülke içinde İsrail’in sözcülüğüne soyunan gazete, dizide anlatılanların gerçekte yaşandığını görmezden geldi.
Hürriyet, iki gün üst üste Ayrılık manşeti attı. Cuma günkü manşet, yorumsuz bir şekilde İsrail tepkisini veriyordu. Ancak haberde, böyle bir tepkinin ne kadar “olumsuz” olduğu satır aralarında hissediliyordu. “İsrail’le Ayrılık” diyen gazete, “Anadolu Kartalı Tatbikatı krizinin hemen üzerine ‘dizi krizi’ geldi” diyerek korkusunu belli etti.
Aynı gün, genel yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök de, kendisini “saf bir vatandaş” ilan ederek tepkisini dile getirdi. Ülkenin en çok satılan ve en etkili gazetelerinden birinin tepesindeki adam, bilinen ifadeyle “amiral gemisinin kaptanı” olduğunu görmezden gelen Özkök, “saf bir vatandaş” olarak şunları yazdı: “Dizinin o bölümünü seyrettim. Bana göre çok şematik, ağır propaganda kokan, hamasi bir film. Ancak çok meraklısını etkileyebilir. Böyle bir film, herhangi bir özel kanalda yayınlansa kimsenin diyeceği olamaz. Ama, bunun devlet kanalında yayınlanmasını doğru bulmuyorum. Devletlerin, hele hele kendi iç meseleleri dünyada tartışılan devletlerin böyle işlere girmesini akıllıca bulmam. Hele hele başından ‘Geceyarısı Ekspresi’ geçmiş devletlerin yoğurdu üfleyerek yemesinde yarar olduğunu düşünüyorum. Türk devletine yakışan tavrın; tepkisini, böyle propaganda kokan vuruşlar yerine, diplomasiye ve eski dostluklara yakışır şekilde, açık ve adil yollardan göstermesidir.”
“Özel bir kanalda yayınlansa kimsenin diyeceği olma”yan bir dizinin neden devlet kanalında yayınlanmasının sorun olduğunu belirtmeyen Özkök, bu çelişkinin üstünde durmadı. “Kendi iç meseleleri dünyada tartışılan devletlerin böyle işlere girmesi” ile ne demek istediğini de açıkça söylemeyen Özkök, bir “misilleme” olabileceği imasında bulundu.
Gazetenin cumartesi günkü sayısının manşetinde de aynı konu vardı. Yine eleştirel bir tutum takınan Hürriyet, “Reyting 0.8 kriz yüzde 100” diyerek kendince bir çelişkiye dikkat çekiyordu.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

MEDYATİK

SONRAKİ HABER

Afrika sıcakları geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa