19 Ekim 2009 04:00

Portakal Ceylan’ın başucunda...

46. Altın Portakal Film Festivali’nin ödül töreninde, jüri başkanı Erden Kıral, genç yönetmenlerin ülkenin sorunlarını çok iyi işlediğini vurguladı.

Paylaş

46. Altın Portakal Film Festivali’nin ödül töreninde, jüri başkanı Erden Kıral, genç yönetmenlerin ülkenin sorunlarını çok iyi işlediğini vurguladı. Ödül alan birçok katılımcının Diyarbakır’da öldürülen Ceylan Önkol’u hatırlayarak ödülünü ona adaması, Portakal’a ayrı bir anlam kattı.
Halkın portakalı ve “Bu Gala Halklı Gala” gibi, herkesin film çekmesine olanak tanıyan uygulamalarla tarihe geçen festivalde, yarışma dalında “ilk film” ve “ilk belgesel” ödülleri verilmiş oldu. Altın Portakal Film Festivali Ödül töreni Cam Piramit Fuar ve Kongre merkezi’nde yapıldı. Ödül törenine katılım yoğun olunca sanatçılardan, konuklardan ayakta kalanlar oldu. Sunuculuğunu oyuncu Burcu Kara’nın yaptığı gecede Antalya Senfoni Orkestrası sahne aldı. Orkestraya birçok sanatçı da söyledikleri şarkılarla eşlik etti. Derya Durmaz, Hande Ataizi, Şebnem Köstem, Ayça Damgacı, Yavuz Bingöl, Ayça Varlıer, Sırrı Süreyya Önder, Selen Uçer ve Melike Demirağ, söyledikleri şarkılarla sahne aldılar. Sanatçılar söyledikleri parçalarla izleyenlere keyifli dakikalar yaşattılar.
FİLMLER GÜÇLÜYDÜ, ÖDÜLLER PAYLAŞILDI
Ödüller açıklanırken gece de gitgide renklenmeye başladı. Yarışan filmler arasında seçim yapmakta zorlandığı belli olan jüri, ödülleri bölüştürmeyi seçti. Jüri başkanı Erden Kıral, bu yıl çok güçlü, çok kuvvetli filmlerle karşılaştıklarını ve dolayısıyla ödülleri paylaştırdıklarını açıkladı. Festivalde yarışan film yönetmenlerine “Çocuklarım” diye seslenen Kıral, ülkemizde dertlerin ve sorunların çok fazla olduğuna değinerek, “Bu çocuklar bunu çok iyi şekilde işlediler” diye konuştu. Kıral, kendisinin ve Yılmaz Güney’in filmlerini askeri yönetimden kaçırmasını hatırlatıp, genç yönetmenlerin çok cesur olduklarını söyledi.
Halkın portakalı yarışmasının ödüllerinin verilmesiyle başlayan ödül töreni, birçok dalda verilen ödüllerle devam etti. Gençlik jürisi özel ödülünü “Şark Oyunları” filmi alırken, NETPAC ödülü “Kan Arzusu” filmine gitti. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) gecede 2 farklı ödül verdi. Ulusal filmler bağlamında Bornova Bornova filmi ödül alırken, uluslararasında SİYAD ödülünü “Öteki Yaka” filmi aldı. SİYAD ulusal yarışma ödülünü alan Bornova Bornova filminin yönetmeni İnan Temelkuran, “Daha da umut veren filmler yapacağız” dedi.
DİYARBAKIRLI ÇOCUKLAR VE CEYLAN
Jürinin Erden Kral, İzzet Günay, Nurgül Yeşilçay, Mustafa Ziya Ülkenciler, Ömür Gedik, Sırrı Süreyya Önder, Yavuz Bingöl, Zeynep Oral ve Mustafa Altıoklar gibi önemli isimlerlerden oluştuğu ulusal uzun metrajlı yarışma bölümünde de heyecanlı dakikalar yaşandı. Reha Erdem’in ‘Kosmos’ filminin 4 ayrı ödül alacağını başta tahmin etmek güçtü.
Gecede Behlül Dal özel ödülünü dört kişiyle paylaşan “Mın Dit” filminin senaryo yazarı Evrim Alataş, ödülü bir kardeşlik ödülü olarak aldığını belirtti ve “Bu ödül Diyarbakırlı çocuklarındır” dedi.
Bir süre önce Diyarbakır’ın Lice ilçesinde atılan havan topuyla vücudu parçalan Ceylan Önkol’a gecede üç ödül ithaf edildi. İlk olarak en İyi belgesel ödülünü alan Çayan Demirel’in ödülünü adadığı Ceylan Önkol’a adanan diğer bir ödül de, en İyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alan Volga Sorgu’dan geldi. Sorgu, “Bu ödülü iki kız kardeşim için alıyorum. Bunlardan biri Ceylan Önkol’dur” açıklamasında bulundu. Ceylan’a ithaf edilen son ödül de En iyi İlk film ödülünü alan “İki Dil Bir Bavul” filminin yönetmeni Özgür Doğan’dan geldi. Özgür Doğan, anadilde eğitimin tüm çocukların en doğal hakkı olduğunu belirtti ve ödülünü ikinci bir dili öğrenemeden yaşamını yitiren Diyarbakırlı Ceylan’a adadı.
Geceye katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bir türlü kabullenmediği gerçeklerle yüz yüze geldi. Gerek film müziği olarak karşısına çıkan Ahmet Kaya, gerekse de Ceylan Önkol konusunda Baykal’ın sessizliği, ödül töreninde de sürdü.
‘KOSMOS’ VE BORNOVA’NIN GECESİ
Törende en İyi film ödülünü iki film paylaştı. Reha Erdem’in yönettiği Kosmos ile İnan Temelkuran’ın yönettiği Bornova Bornova filmleri Altın Portakal’ın sahibi oldu. Festivalde bu iki film toplam 9 ödül aldı. Bornova Bornova 5, Kosmos ise toplam 4 ödüle layık görüldü. En İyi kadın Oyuncu ödülüne “Kıskanmak” filmi ile Nergis Öztürk, En İyi Erkek Oyuncu ödülüne “Bornova Bornova” filmi ile Öner Erkan layık görüldü. En İyi Yönetmen ise yine Kosmos’u yöneten Reha Erdem seçildi.
Gecede en İyi film ödülünü Reha Erdem’le paylaşan İnan Temelkuran’ın konuşması da düşündürücüydü. Temelkuran, “12 Eylül bu ülkede öyle çatlaklar oluşturdu ki, biz o çatlaklara asfalt dökmek istedik. İnanıyorum ki tüm arkadaşlar da bu nedenle buradalar” dedi.


BELGESEL ÖDÜLLERİ ANLAMLI FİLMLERE
Kısa film yarışmasında bu sene 234 film yarıştı. Cahit Çeçen’in ‘Tamirci Çırağı’ filminin de aralarında bulunduğu 3 kısa film ödüle layık görüldü.
En İyi Belgesel ödülü iki belgesel arasında paylaştırıldı. Melis Birder’e ait olan Ziyaretçiler ve Çayan Demirel’in “5 Nolu Cezaevi” en İyi belgesel dalında ödül aldılar. Çayan Demirel ödülünü alırken, “Belgeselde anlattığımız dönemde 5 nolu cezaevinde kalan, işkence gören insanların bir arzusu var ve hepimizin istediği bu aslında; 5 nolu cezaevinin bir yüzleşme mekanı olmasını istiyoruz” diye konuştu.
En İyi İlk Belgesel ödülü ise 100 Bin Kişiydiler (Metin Kaya) ve Ben ve Nuri Bala (Melisa Önel) filmlerine verildi. Yüz Bin Kişiydiler belgeselinin yönetmeni Metin Kaya, ödülü tüm maden işçileri ve emekçileri adına aldığını söyledi.
Belgesel film ödüllerinden sonra verilen uluslararası film ödülleri de çok önemli filmlere gitti. En İyi film ödülü “Sınır” ve “Kağıttan Asker” filmleri arasında paylaştırıldı.
(Antalya/EVRENSEL)
Berivan Tedik - Tanfer Yeşiltepe
ÖNCEKİ HABER

İletişim’in Ünsal hoca’sı artık yok

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım: YSK'nin oylar çalındı yazacak hali yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa