19 Ekim 2009 04:00

AKP’de ‘3 kritik’ gündem

AKP’de 3 kritik konu masaya yatırılacak. Bu akşam saatlerinde toplanması beklenen AKP MYK’da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, “kayda” takılan görüşmesi...

Paylaş

AKP’de 3 kritik konu masaya yatırılacak. Bu akşam saatlerinde toplanması beklenen AKP MYK’da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, “kayda” takılan görüşmesi, açılımın Meclis takvimi ve tartışma yaratan 29 Ekim ABD gezisi masaya yatırılacak.
Günlerdir Erdoğan ile Baykal arısında polemik konusu olan “Kayıtlı mı olsun, kayıtsız mı olsun?” tartışmaları MYK’da netlik kazanacak. Erdoğan, partinin en yetkili organlarına Baykal ile görüşmeyi soracak.
Baykal’ın görüşme talebini yokuşa sürdüğü görüşlerini savunan AKP’liler, gerekirse bu görüşmenin bu şartlarda olmayabileceğini de söylüyorlar. Erdoğan, MYK üyelerine, “Baykal’ın şartlı görüşmesini” soracak ve alınan karar doğrultusunda, CHP’ye görüşme günü ya da “bu şartlarda görüşülmeyeceği” bildirilecek.
GÖRÜŞME 21 EKİM’DE
Alınan bilgilere göre Erdoğan-Baykal görüşmesi, 21 Ekim Çarşamba günü, TBMM Genel Kurulu başlamadan önce gerçekleşebilecek. 21 Ekim Çarşamba günü Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan ile Türkiye arasında imzalan protokol ile ilgili TBMM Genel Kurulu’nu bilgilendirecek. Bu nedenle Erdoğan, öğlenden önce Baykal ile görüştükten sonra genel kurulda protokol ile ilgili oturuma katılacak.
TAKVİM NETLEŞECEK
MYK’nın bir diğer gündem maddesi ise açılımla ilgili Meclis takviminin netleşmesi olacak. Bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi zor görünen açılımın, ekimin son haftasında gerçekleşmesi de bekleniyor. 20 Ekim Salı günü MGK toplantısı, 21 Ekim Çarşamba günü Ermenistan protokolünün genel kurulda yapılacak oturumu nedeniyle, bu tarihlerde açılımın yapılması zor görünüyor. Ancak, takvimin 22 Ekim Perşembe ya da 27 Ekim Salı günü yapılması planlanıyor. Erdoğan’ın, İran ve ABD gezilerinin aynı tarihe rastlaması ise 27 Ekim’i zora sokuyor. AKP Meclis yönetiminin, bu takvimi Erdoğan ve MYK üyelerine 22 Ekim olarak sunması bekleniyor. AKP, ekim ayı geçmeden açılımı genel kurulda anlatmayı planlıyor.
29 EKİM SIKINTISI
Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama’nın, Erdoğan’ı davet tarihinin parti içinde de sıkıntı yarattığı öğrenildi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tarihinde Başbakan’ın yurtdışına gitmesinin kamuoyunda bazı eleştirileri getireceği konuşuluyor. Bu konunun da MYK’da ele alınacağı kaydedildi. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Baykal’a Festival süprizleri!

SONRAKİ HABER

Tutuklu 4 Katalan siyasetçinin milletvekilliği askıya alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa