19 Ekim 2009 00:00

Eğitimciler hakları için birleşti

Torbalı’da aynı işyerlerinde çalışan ancak farklı sendikalarda örgütlü olan eğitim emekçileri, yaşadıkları sorunların çözümü için ortak eylem yaptı.

Paylaş

Torbalı’da aynı işyerlerinde çalışan ancak farklı sendikalarda örgütlü olan eğitim emekçileri, yaşadıkları sorunların çözümü için ortak eylem yaptı. Eğitim Sen, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Torbalı temsilcilikleri tarafından düzenlenen eylemde, 25 Kasım’da yapılacak bir günlük iş bırakma eylemine de çağrı yapıldı.
Sendika binası önünde toplanan Eğitim Sen Torbalı Temsilciliği üyesi kamu emekçileri, sloganlarla Torbalı Belediyesi binası önüne yürüdü. Burada, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş üyeleriyle birleşen kamu emekçileri, “Parasız eğitim, parasız sağlık, toplusözleşme hakkı için birleştik” yazılı pankartın arkasında toplandı.
BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜ
Eğitim Sen adına konuşan Kemal Karakoyun, “İşyerlerinde bir arada olduğumuz mesai arkadaşlarımızı ekonomik, sosyal ve özlük taleplerimizde bir arada görmenin sevincini yaşamaktayız. Bizler ekonomik krize, taşeronlaştırmaya, piyasalaştırmaya karşı bir aradayız” dedi.
Eylemde basın açıklamasını okuyan Türk Eğitim-Sen Torbalı Temsilcisi Timur Tunay, kamu kaynaklarını sermayeye aktaran hükümetin, krizin onları teğet geçmesini sağlarken akaryakıta, elektriğe zam yaparak krizin bütün yükünü çalışanların ve halkın sırtına yıkığını söyledi. Tunay, velilerin eğitime yaptığı harcamaların geçen yıllara oranla yüzde 30’un üstünde artış gösterdiğini belirterek, “Yani artık devlet eğitimden yüzde 30 daha elini çekmiştir. Okullar ticarethaneye, öğrenciler müşteriye, öğretmenler de tahsildara dönüştürülmüştür” dedi.
PAZARLIK KONUSU DEĞİL
Diğer taraftan ise hükümetin toplusözleşme ve grev hakkı karşısında iş güvencesinden vazgeçmelerini istediğini hatırlatan Tunay, “Lokavt sosyal devleti hiçe saymaktır. Bizler kamu çalışanları olarak hem toplusözleşme ve grev hakkımızı istiyoruz, hem de iş güvencemizi kesinlikle pazarlık konusu yapmayacağımızı ifade ediyoruz” dedi.
Eğitim çalışanları olarak, grev ve toplusözleşme hakkını elde edinceye kadar mücadelelerini her platformda sürdüreceklerini dile getiren Tunay, “Bu hususta tüm sendikaları ve memurları eylem birlikteliğini sağlamaya davet ediyoruz. Bugünden sonra taleplerimiz etrafında birleşmek, ortak mücadeleyi hep beraber örmek ve daha da güçlendirmek zorundayız” dedi. (İzmir/EVRENSEL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Trabzon’da şaka gibi çöp toplama

SONRAKİ HABER

Kanun tanımıyor sendikayı karalıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...