20 Ekim 2009 04:00

BM’nin yardım fiyaskosu

Birleşmiş Milletler (BM), yaklaşık 4 milyon insanın yardımlarla hayata tutunduğu Kenya’ya verilen sözlere rağmen yeterli gıda gönderemediklerini itiraf etti.

Paylaş

Birleşmiş Milletler (BM), yaklaşık 4 milyon insanın yardımlarla hayata tutunduğu Kenya’ya verilen sözlere rağmen yeterli gıda gönderemediklerini itiraf etti.
BM’ye bağlı Dünya Gıda Programı (World Food Program - WFP) sorumluları tarafından yapılan açıklamada bugüne kadar söz verilen miktarın ancak yüzde 8’inin bölgeye ulaştığını bildirdi. Kaynak bulmakta güçlük çektiklerini bildiren sorumlular, “Kıtlığın hakim olduğu bölge için gerekli 2.3 milyar dolarlık miktarın ancak yüzde 8’ini elde edebildik” açıklamasını yaptı.
BİR DE AKIL VERMEYE KALKIYORLAR
Kurum, en son İspanya hükümetinin yaklaşık 1 milyon 200 bin dolar bağışladığını duyurmuştu. Yardımı ulaştıran İspanya’nın Kenya büyükelçisi, açlıkla uğraşan Kenya hükümetinin tarım politikalarını gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.
WFP Direktörü Burkard Oberle de, açlıkla mücadele eden ülkelerin kuraklık döneminde kullanılmak üzere yağmur sularından yararlanma projeleri geliştirmelerinin öneminden bahsetti.
Kenyalı Bakan Mahmud Ali ise uluslararası kuruluşlardan, yüz binlerce mültecinin sığındığı ülkelerine bir müddet daha yardım etmelerini istedi. Mahmud Ali, “Ülkenin bir çok bölgesine su çıkarmak için sondaj vurduk. Planladığımız barajlar daha uzun sureli çözüm olacaktır. İçinde bulunduğumuz zor şartlardan kurtulmamız için yardımsever ülkelerden bir müddet daha bizleri gözetmesini istiyoruz” diye konuştu. Kenyalı Bakan ayrıca Cumhurbaşkanı ve Başbakanın ülkede “kriz yönetim masası” kurduğunu da ifade etti. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Kirli denizde yüzmeyi öğreten adam

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa