20 Ekim 2009 00:00

Onbinlerce kişi barış talebiyle sokaklardaydı

Barış Gruplarını karşılamak ve destek vermek için Diyarbakır, Tunceli, İstanbul, Mardin, İzmir, Mersin, Adana, Şanlıurfa, Batman, Van, Hakkari, Bitlis, Iğdır, Ağrı, Kars, Muş ve Ardahan’da binlerce kişinin...

Paylaş

Barış Gruplarını karşılamak ve destek vermek için Diyarbakır, Tunceli, İstanbul, Mardin, İzmir, Mersin, Adana, Şanlıurfa, Batman, Van, Hakkari, Bitlis, Iğdır, Ağrı, Kars, Muş ve Ardahan’da binlerce kişinin katılımıyla açıklama ve eylemler yapıldı.
Diyarbakır’da binlerce kişi, Batı Kent alanına akın etti. “Barış, barış elçilerine duyulan saygı ile olur” pankartının açıldığı mitinge DTP İl Başkanı Fırat Anlı Barış Anneleri İnisiyatifi Üyesi Sultan Koyun ile belediye başkanları ve milletvekilleri birere konuşma yaptı.
İSTANBUL’DA KİTLESEL YÜRÜYÜŞ
İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde buluşan binlerce kişi, Barış Gruplarına destek verdi. Polis ablukası altında yürüyen kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve gençler, barış sloganları ile yürüdü.
DTP Adana İl Örgütü il binası önünde eylem yaptı. 1500 kişinin katıldığı eyleme, EMEP ve İHD de katıldı. Kocaeli ve Gebze’de yapılan açıklamalarda da hükümete ‘Barış elini havada bırakmama’ çağrıları yapıldı.
Tunceli DTP İl Örgütü, yaptığı yürüyüş ve basın açıklamasıyla Barış Gruplarına destek verdi. Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin’in katıldığı yürüyüşe EMEP ile çeşitli kurum temsilcileri de katıldı. Yürüyüş, Sanat Sokağı’ndan Yeraltı Çarşısı’na yapıldı. Burada açıklama yapan Amber Bakıray, Barış Gruplarının iyi bir fırsat olduğunu ve bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Süreci desteklediklerini belirten EMEP İl Başkanı Hüseyin Tunç ise, “Herkes bilmelidir ki, direnen halklar teslim olmaz, zafere kadar mücadelelerini sürdürürler. Kürt halkı bu açıdan dünya halklarına örnek olacaktır” dedi. Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinden bekleyen yüzlerce kişinin katıldığı eylemler oldu. Mazıdağı, Derik, Dargeçit, Midyat ve çevre köylerden gelen kişiler de buradaki eylemlere katıldı.
DTP İzmir İl Örgütü il binası önünde açıklama yaptı. Mersin’de DTP il binası önünde eylem gerçekleşti. Şanlıurfa’nın Siverek, Viranşehir, Ceylanpınar, Suruç, Halfeti, Hilvan, Bozova ve Birecik ilçelerinde DTP tarafından Barış Gruplarını karşılama etkinlikleri yapıldı. Batman’da Belediyesi önünde toplanan binlerce kişi, davul zurnalar eşliğinde halay çekti.
Van, Kars, Bitlis, Tatvan, Hakkari ve Muş merkez ile Varto’da da DTP il ve ilçe binaları önünde şölenler düzenlendi.
Ağrı Doğubeyazıt ve Ardahan’ın Göle ilçesinde Hapan mevkiinde de basın açıklamaları gerçekleştirildi.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Eski hatalar tekrarlanmasın

SONRAKİ HABER

Ağrı'da belediye binasındaki dini nikaha TBB Başkanı Metin Feyzioğlu şahitlik yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa