20 Ekim 2009 00:00

Temsilcilik seçimlerine hazırlanıyorlar

ODTܒde öğrenci temsilciliği adaylık süreci lisans ve lisansüstü öğrencileri için başladı. Üniversite içerisinde temsilciliklerin en çok tartışıldığı yerlerden biri olan Temel İngilizce bölümündeki...

Paylaş

ODTܒde öğrenci temsilciliği adaylık süreci lisans ve lisansüstü öğrencileri için başladı. Üniversite içerisinde temsilciliklerin en çok tartışıldığı yerlerden biri olan Temel İngilizce bölümündeki hazırlık sınıflarında ise 27 Ekim’de sınıf temsilcilikleri seçimleri yapılacak. 100’ü aşkın sınıfın bulunduğu ODTÜ Hazırlık’ta geçtiğimiz sene merkezine öğrencilerin sorunlarını alan yeni bir Öğrenci Temsilci Konseyi (ÖTK) oluşturmak amacıyla onlarca sınıf temsilcisi bir araya gelmişti. Geçen sene ilk adımları atılan bu platformu daha da ileriye taşıma tartışmaları bu sene üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler tarafından da sürdürülüyor.
Adaylarla üniversitenin sorunlarını ve adaylık nedenlerini görüştük.
ÖĞRENCİLERİN SÖZ SAHİBİ OLMALARI İÇİN
“ODTܒye geldiğimde 2 taraf gördüm. Biri ÖTK’ya karşı olanlar ve onu kullanma çabası içinde olanlar” diyen Ekim Kılıç, hangisinin doğru veya yanlış olacağının ise yapının içerisindeyken anlaşılabileceğini söyledi. Öğrencilerin üniversite yönetiminde söz sahibi olmaları gerektiğini düşündüğü için sınıf temsilciliğine aday olduğunu belirten Kılıç, “Hazırlık ÖTK’larını bugün iskeletsiz konumundan çıkarmalıyız ve öğrencilerin sorunları etrafında mücadele eden bir yapıya büründürmeliyiz” diye konuştu.
TOPLULUKLARIN TALEPLERİNE DE SAHİP ÇIKILACAK
“Okul içerisinde öğrencilerin belli bir söz hakkı var, ama söz hakkı olduğu konular çok farklı” diyen Hazal Bedir buna örnek olarak, boşaltılan jandarma karakolunun öğrenci topluluklarına verilmesi konusunda toplulukların dile getirdiklerini rektörün görmezden gelmesini verdi. Öğrenci temsilciliklerinin toplulukların talepleri için de kullanılabileceğini söyleyen Bedir, “Bu fikri özellikle hazırlık öğrencilerine tartıştırabilirsek önemli bir köprü olacak” dedi.


TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL
Görkem Türkseven: Liseden aşina olduğum bir yapı temsilciler kurulu. Lisedeyken sınıf temsilcileri okul başkanını seçer ve ilçe meclisine gönderirdi. O zamanlar benim okulumda bu yapı oldukça etkisiz ve sembolikti. Burada da temsilciler kişilerin popülaritesine göre seçilecek gibi duruyor. Zaten demokrasi de biraz böyle bir şey. Kendim 4. yurtta kalıyorum ve oranın ODTܒnün en kötü yurdu olduğunu düşünüyorum. Kötü durumdaki yurdumun tadilata girebilmesi ancak oradaki öğrencilerin toplu bir tepki göstermelerine bakıyor. ÖTK burada kullanılabilir bir araç. Fakat tek başına yeterli olacağını düşünmüyorum.
(Ankara/EVRENSEL)
Deniz Kayacan
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

BAŞYAZI

SONRAKİ HABER

Fincancı ve Yarkadaş’a hapis istemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...