20 Ekim 2009 00:00

Uytun bebek de ‘bölgenin özellikleri gereği’ mi öldü?

Polisin gösterilerde rastgele kurşun sıkması veya gaz bombası atması sonucunda ölümlere bir yenisi daha eklendi. Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan gösteriye polisin müdahalesi sırasında...

Paylaş

Polisin gösterilerde rastgele kurşun sıkması veya gaz bombası atması sonucunda ölümlere bir yenisi daha eklendi. Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan gösteriye polisin müdahalesi sırasında, atılan gaz bombasının kafasına çarpması sonucu yaralanan 18 aylık bebek Mehmet Uytun yaşamını yitirdi.
12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ı öldüren polislerin beraat ettiği, polis kurşunuyla yaşamını yitiren 7 yaşındaki Enes Ata ve 9 yaşındaki Abdullah Duran’ı öldüren polisler hakkında soruşturma bile açılmadığı, Siirt’te kitlenin üzerine ateş açarak bir kişinin ölümüne sebep olan uzman çavuş hakkında Yargıtay tarafından ‘bölgenin özellikleri’ gerekçesiyle beraat kararı verilmesinin ardından, Uytun bebeğin ölümünden sorumlu olan kişiler hakkında nasıl bir soruşturma sürdürüleceği merak konusu.
10 GÜN YAŞAM MÜCADELESİ VERDİ
Atılan gaz bombasının kafasına çarpması sonucu yaralan 18 aylık bebek Mehmet Uytun, Diyarbakır Devlet Hastanesi’nde yaşamını kaybetti. 10 gündür yoğun bakımda tedavi gören Uytun, önceki gece yaşamını yitirdi. Hastanenin morguna kaldırılan Uytun’un cenazesi, otopsi yapılmak üzere morga kaldırıldı.
Yapılan otopsi sonucunda ölüm nedeninin net olarak anlaşılmadığı, çarpma sonrası geçen 10 günde yaranın iyileştiği, kesin ölüm nedenin anlaşılması için vücuttan alınan organ, kan ve doku örneklerinin toksikololojik ve histopatolojik inceleme yapılması gerektiği belirtilerek, alınan örneklerin İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar verildi.
Gözlemci olarak otopsiye katılan Dr. Cengiz Günay, kesin ölüm nedeninin ortaya çıkmamasına karşın kendi ve savcının da izleniminin kafada oluşan yaralanmanın taş çarpması ile olmayacağı yönünde olduğunu söyledi. Günay, Uytun’un ölümüne otopside ve kafadaki zedelenmeye de bakarak ancak hızla gelen sert bir cismin sebebiyet verebileceğine vurgu yaptı.
‘OĞLUMUN KAFASINA GAZ BOMBASI ÇARPTI’
Otopsiye ilişkin hazırlanan tutanaklarda baba Turan Uytun’un “Olay tarihinde evimde otururken birden patlama sesi geldi. Bunun üzerine dışarı çıktım. Etraf duman içindeydi. Balkonda oğlum ve eşimin kucağındaydı. Eşim oğlumun kafasına sis bombası değdiğini söyledi” ifadeleri de geçti. Uytun’un otopsisi ardından hazırlanan Ölü Muayene ve Otopsi Tutanağı’nda çarpmanın etkisi sonucu sağ kafatası kemiğinin parçalandığı ve bu kemiğin Cizre Devlet Hastanesi’nde yapılan ameliyat sonrası alındığı belirtildi.
ESNAF KEPENK KAPATTI
Bu arada 18 aylık bebek Uytun’un yaşamını yitirdiğini ve Cizre’ye gönderildiğini öğrenen Cizre’deki esnaflar, kepenklerini kapatarak Uytun ailesinin evi önünde toplandı.
Uytun’un yaralanmasına ilişkin Şırnak Valiliği ‘taş çarpması sonucu’ açıklaması yaparken, hastane raporlarında ‘metal aksanlı bir cismin çarpması ile oluşan yaralanma’ olduğu belirtilmişti. DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır ise İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ile konuyu TBMM gündemine taşımıştı.


20 YILDA 415 ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ
Çocuklar İçin Adalet Çağrıcıları Grubu’nun hazırladığı rapora göre 1989 yılından 2009 yılına kadar son 20 yılda polis ve askerler tarafından 415 çocuk öldürüldü. Raporda, 10 ile 17 yaşlarında olan çocukların başta Şırnak, Mardin, Hakkari, Diyarbakır, Muş, Van ve Ağrı olmak üzere özellikle bölgede güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü belirtildi. Raporda, 1989’da asker ve polisler tarafından 2 çocuk öldürülürken bu sayı 1990’da 21’e yükseldi. 1991’de 12 çocuk öldürülürken, çocuk ölümleri 1992’de 115 ile en fazla sayıya ulaştı. 1993 yılında 66 çocuk, 1994’de 84 çocuk, 1995’de 7 çocuk, 1997’de 7 çocuk, 1998’de 8 çocuk, 1999’da 12 çocuk, 2000’de 3 çocuk, 2004’te 1 çocuk, 2006’da 8 çocuk, 2008’de 1 ve 2009’da ise 5 çocuk, polis ve askerlerin kurşunuyla yaşamlarını yitirdi.
(HABER MERKEZİ)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Eğitime domuz gribi arası

SONRAKİ HABER

Güler Zere için soru önergesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...