20 Ekim 2009 04:00

Çığlığını duyuramadı

Amasya Cezaevi’nde tutuklu bulunan Çetin Dalgan, işkenceye daha fazla dayanamadı, kendini yaktı. 2 Ekim’den beri Samsun Devlet Hastanesi’nde Yanık Ünitesi’nde tedavi altında.

Paylaş

Amasya Cezaevi’nde tutuklu bulunan Çetin Dalgan, işkenceye daha fazla dayanamadı, kendini yaktı. 2 Ekim’den beri Samsun Devlet Hastanesi’nde Yanık Ünitesi’nde tedavi altında.
Dalgan, adli bir suçtan İnebolu Cezaevi’nde yatıyordu, burada gördüğü işkenceyi ve baskıları protesto etmek için 15 günlük açlık grevi yaptı. Daha sonra İnebolu’dan Amasya Cezaevi’ne nakil kararı çıktı, ancak işkence, yolda ring aracında da devam etti. Amasya Cezaevi’nde de durum farklı olmadı, ailesinin anlatımına göre, merdiven boşluğundan kafa üstü atılarak öldürülmek istendi, ancak merdivenin demirlerine tutunarak düşmekten kurtuldu.
İŞKENCEYİ DEFALARCA ANLATTI
Ağabeyleri Metin Dalgan ve Ali Dalgan’a yazdığı mektuplarda ve telefon konuşmalarında kendisine yapılan işkenceleri anlattı. Ancak telefon hakkı elinden alındı. Son olarak 28 Ağustos’ta gönderdiği mektupta, işkence gördükten sonra revire gönderildiğini, ancak doktorun hiçbir müdahalede bulunmadığını yazdı ailesine, bu mektup ailenin eline 10 Eylül’de ulaştı. Ağabeyleri ise, kardeşlerinin gördüğü işkencelerin anlatıldığı mektubun üzerindeki “görülmüştür” damgasına dikkat çekiyor. Yüzlerce kez cezaevi idaresine başvuran, kardeşlerine işkence ve ayrımcılık yapıldığını duyuran Metin ve Ali Dalgan, 2 kez de Adalet Bakanlığı’na başvurup ‘nakil’ talebinde bulundu. Ancak Dalgan, bir türlü başka bir cezaevine nakledilmedi.
Çetin Dalgan, 2 Ekim günü, mesai saatleri içinde, kameranın da bulunduğu müşahede odasında kendini yaktı. Şu an ellerini ve kollarını kullanamıyor, ihtiyaçlarını gideremiyor, yanında refakatçi kalmasına bile izin verilmiyor. Dün İHD İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı yapan ağabeyleri ise Dalgan’ın sigara içmediğine dikkat çekerek “Ateşi nereden buldu?” diye soruyor. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

GÜNCEL

SONRAKİ HABER

Erdoğan "oy çalındı" iddiasında ısrarcı: Oy hırsızlığı tam bir felakettir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa