21 Ekim 2009 00:00

Operasyona bombalı yanıt

Pakistan ordusunun Taliban militanlarına karşı başlattığı operasyonda 4 gün geride kaldı.

Paylaş

Pakistan ordusunun Taliban militanlarına karşı başlattığı operasyonda 4 gün geride kaldı. Stratejik öneme sahip Kotkai kasabası önceki gece ordunun, dün sabah ise tekrar Taliban militanlarının eline geçti. Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki Uluslararası İslam Üniversitesi’nde iki ayrı saldırı düzenlendi.
BİR ORDUNUN ELİNDE BİR TALİBAN’IN
Pakistan’ın Güney Veziristan aşiret bölgesinde operasyon düzenleyen Pakistan ordusunun bölgede stratejik öneme sahip Kotkai kasabasının ele geçirerek Taliban militanlarının ana üssüne yaklaştığı bildirildi. Pakistanlı bir istihbarat yetkilisi, savaş uçakları ve topçu ateşi desteğindeki Pakistan askerlerinin Kotkai kasabasını ele geçirdiklerini söyledi. Yetkili, kasabaya giren ve temizlik operasyonlarına başlayan Pakistan askerlerinin militanlardan kalan ev yapımı silahlar ele geçirdiklerini belirtti.
Ancak daha sonra gelen haberlerde, Taliban militanlarının, Kotkai kasabasını geri aldığı bildirildi. Pakistan güvenlik yetkilileri, militanların Taliban lideri Hekimullah Mesud’un doğum yeri olan ve militanlarının kalesi konumundaki Sararoga’ya açılan önemli bir ana kapı konumundaki Kotkai kasabasını geri aldığını söyledi. Pakistanlı bir istihbarat yetkilisi, Taliban militanlarının Kotkai’yi geri almak amacıyla düzenlediği saldırıda, biri binbaşı olmak üzere 7 askerin öldüğünü, çatışmalarda Taliban militanlarının da kayıplar verdiğini belirtti.
Başka bir istihbarat yetkilisi de Taliban militanlarının Kotkai’yi almak üzere başlattığı karşı saldırının ardından Pakistan savaş uçaklarının, kasaba çevresindeki Taliban mevzilerine hava saldırıları düzenlediği kaydetti.
Pakistan ordusundan Güney Veziristan’daki operasyon hakkında yapılan açıklamada ise, operasyonların başladığı cumartesi gününden beri 78 militan ile 9 askerin öldüğü kaydedildi. Ancak bu açıklama henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.
100 BİN SİVİL EVİNİ TERK ETTİ
Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamada, operasyon öncesinde 100 binden fazla sivilin Güney Veziristan’ı terk ettiği, bunlardan 26 bin kadarının 13 Ekim’den beri bölgeyi terk etmeye devam ettiği bildirilirken, Pakistan ordusundan yapılan açıklamada bölgeyi terk etmesi beklenen sivillerin sayısının 200 bini bulacağı kaydedildi.
GATES: OPERASYON ESARET VERİCİ
Bölgedeki ABD güçlerinin komutanı Orgeneral David Patraeus’un, önceki gün Pakistanlı asker ve hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından bir açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Pakistan ordusunun düzenlediği saldırının kendisine cesaret verdiğini, ancak saldırının etkilerini tahmin etmek için henüz erken olduğunu söyledi.
ABD’ye ait askeri bir uçaktan açıklamada bulunan Gates, “Tabii ki Pakistanlıların operasyonları benim için cesaret verici. Bence Pakistan içlerinde son günlerde düzenlenen terörist saldırılar bu problemle uğraşmaya başlamaya ihtiyaç duyulduğunun ortaya koydu. Bu yüzden Pakistanlıların yaptığını destekliyoruz. Ama henüz çok erken” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

İSLAM ÜNİVERSİTESİ’NDE EŞZAMANLI PATLAMALAR

Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki Uluslararası İslam Üniversitesinin kafeteryasında güçlü bir patlama meydana geldi. Yetkililer, bir dakika arayla iki patlamanın olduğunu, patlamalarda ilk belirlemelere göre 3 erkek ve 3 kadının öldüğünü, 40 kişinin yaralandığını belirttiler.
Patlamalardan birinin İslam Üniversitesi’nin bir sınıfında meydana geldiği kaydedildi. Yaralananlardan birinin profesör olduğu belirtiliyor. Patlamaların nedeninin intihar saldırısı olduğunu belirten polis, cesetler üzerinde incelemeler yapıyor.
Pakistan İçişleri Bakanlığı, okullara saldırı düzenlenme ihtimaline karşı önlem olarak ilk ve orta dereceli okulları tatil etmişti. 2 gündür ilk ve orta dereceli okullarda eğitim ve öğretime ara verilirken üniversiteler açıktı. Peşaver’de üzerinde bomba bulunan 2 kişi, kız kolejinde yakalandı.
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ABD ve Irak yönetiminin arzusu aynıymış

SONRAKİ HABER

Demiryolu güzeldir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa