İran’la Batı arasındaki görüşmeler ertelendi

İRAN'ın, zenginleştirilmiş uranyum ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak ABD, Rusya, Fransa ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile yürüttüğü görüşmeler...


İRAN'ın, zenginleştirilmiş uranyum ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak ABD, Rusya, Fransa ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile yürüttüğü görüşmeler, dün yapılan bir saatlik toplantının ardından süre belirtilmeden ertelendi.
Görüşmelere ev sahipliği yapan UAEK'nın Viyana'daki merkezinde bir araya gelen taraflar, basına kapalı yaptıkları bir saatlik toplantının ardından, herhangi bir açıklama yapmadan salonu terk etti. UAEK yetkilileri, tarafların hükümetleriyle istişarelerde bulunmak üzere görüşmelere ara verildiğini belirtmekle yetindi.
İran'ın Natanz nükleer tesislerinde yüzde 5 oranında zenginleştirebildiği 1.200 kg uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirmek üzere Rusya'ya vermek istemesiyle başlayan sürece ABD ve Fransa'nın da müdahil olması üzerine tarafların Viyana'da bir araya gelmesi kararlaştırılmıştı.
İran kaynakları, Rusya'da zenginleştirilecek uranyumun Fransa tarafından nükleer yakıta dönüştürüldükten sonra Tahran'daki araştırma reaktöründe kullanılmak üzere İran'a iade edileceğini belirtiyor. Görüşmelerin önceki gün yapılan ilk oturumunun ardından ev sahibi UAEK'nın başkanı Muhammed El Baradei'nin, "Olumlu bir başlangıç oldu ve yarın (bugün) görüşmelere devam edilecek" şeklindeki kısa açıklaması dışında taraflar herhangi bir açıklama yapmadı. Tarafların bugün bir araya gelip gelmeyeceği kesin olarak bilinmiyor. UAEK kaynakları görüşmelerin bugün de devam etmesinin öngörüldüğünü bildirdi.
‘ERDOĞAN'IN GÜNDEMİNDE ARABULUCULUK YOK’
Öte yandan, İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinde, ikili, bölgesel ve uluslararası konuların ele alınacağını, ancak nükleer konuda arabuluculuğun söz konusu olmadığını söyledi.
Mutteki, Dışişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, Erdoğan'ın İran ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Mutteki, "Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki ülkenin üst düzey yetkilileri arasındaki görüşmeler ve önceden planlanmış bir program çerçevesinde İran'a gelecek" dedi.
İran ve Türkiye arasında son dört yılda çeşitli alanlardaki ilişkilerin gözle görülür oranda arttığını kaydeden Mutteki, ekonomik ve siyasi alanlarda artan işbirliğinin, iki ülkenin sahip olduğu potansiyelin göstergesi olduğunu söyledi.
İki ülke yetkililerinin mevcut ilişkileri daha da geliştirmekte kararlı olduklarını ifade eden Mutteki, "İran ve Türkiye görüşmelerinde ikili çeşitli konular ile bölgesel ve uluslararası konuların ele alınması doğaldır" dedi.
Mutteki, Erdoğan'ın ziyaretinde nükleer konuda arabuluculuğun gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin olarak da "Nükleer konuda arabuluculuk söz konusu değil. Erdoğan'ın ziyaretinde, İran ve Türkiye'nin ilgi duyduğu çeşitli konular ele alınacak ve bu konularda fikir teatisinde bulunulacak" diye konuştu. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net