21 Ekim 2009 00:00

ABD, Gürcistan’dan vazgeçmiyor

GÜRCİSTAN’a resmi ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakan Yardımcısı Alexander Vershbow, ülkesinin Gürcistan’ın NATO üyeliği yolunda destek sağlamaya devam edeceğini belirtti.

Paylaş

GÜRCİSTAN’a resmi ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakan Yardımcısı Alexander Vershbow, ülkesinin Gürcistan’ın NATO üyeliği yolunda destek sağlamaya devam edeceğini belirtti.
Pentagon’un uluslararası güvenlikten ve NATO ilişkilerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Vershbow, “Biz Gürcistan’ın NATO’ya üye olabilmesi için özel bir plan hazırlamayı düşünüyoruz. Bu plan Tiflis’in ittifaka üye olma çabasını hızlandıracaktır.” dedi.
Gürcistan’ın güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili Gürcü-Amerikan Grubu toplantısında konuşan Vershbow, Tiflis’in toprak bütünlüğünün korunmasının Washington için prensip meselesi olduğuna dikkat çekti. Wershbow, “ABD’ye kendisini koruyabilecek güçlü, bağımsız ve egemen ortak bir Gürcistan lazım.” şeklinde konuştu.
ABD Savunma Bakan Yardımcısının ziyaretinde Gürcü ordusunun modernize edilmesi ve ayrıca Afganistan’da görevli Gürcistan askeri kontenjanının artırılması konuları da değerlendiriliyor. Şu an Afganistan’da 170 Gürcü askeri görev yapıyor. Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ise kasım ayında bu sayının 800’e çıkarılmasını vaat ediyor.
Bu arada ziyaret öncesi Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Nalbandov, ABD’nin Gürcistan topraklarına füze kalkanı sistemi yerleştirilmesini önermesi durumunda teklifi değerlendireceklerini belirtmişti. (DIŞ HABERLER)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Goldstone: Lieberman barış istemiyor

SONRAKİ HABER

İran’la Batı arasındaki görüşmeler ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...