21 Ekim 2009 00:00

On binler gösteri yaptı

BARIŞ grupları üyelerinin ifade işlemleri devam ederken Habur Sınır Kapısı’na bir kilometre uzaklıktaki...

Paylaş

BARIŞ grupları üyelerinin ifade işlemleri devam ederken Habur Sınır Kapısı’na bir kilometre uzaklıktaki TIR Garajı yanında bir araya gelen on binlerce kişi caddeyi tamamen trafiğe kapatarak, gün boyu eylemlerini sürdürdü. Bölgenin bir çok ilinde dün ve önceki gece barış gruplarına destek eylemleri devam etti.
Silopi, Cizre, Beytüşşebap ve İdil’den binlerce kişi araçlarla dün yeniden Habur’a bir kilometre uzaklıktaki TIR Garajı önünde bir araya geldi. Burada caddeyi trafiğe kapatarak, yürüyüşe geçen binlerce kişi Abdullah Öcalan’ın posteri ile Demokratik Konfederalizm bayrakları açtı. Kadınların beyaz elbiselerle katıldıkları gösteriye DTP Eş Başkanı Emine Ayna ve DTP’li milletvekilleri de katılarak gelişmeler hakkında sık sık kitleyi bilgilendirdiler.
Habur Sınır Kapısı’na 1 kilometre uzaktaki gösteri devam ederken askeri helikopterlerin sık sık kitlenin üzerinden uçuş yapması dikkat çekti.
Dün ve önceki gece de gösteriler devam etti. Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe ilçeleri, Diyarbakır merkez ve Çınar ilçesi ile Şanlıurfa’da binlerce kişi gösteri yaptı. Adıyaman, Şanlıurfa ve birçok başka kentte de yürüyüşler gerçekleştirildi.
Siirt’te önceki gün on binlerce kişinin katıldığı bir miting gerçekleştirilirken, Van, Hakkari Merkez, Şemdinli, Yüksekova, Şanlıurfa’nın Viranşehir, Suruç ilçeleri, Batman, Muş, Ağrı, Kars, Iğdır il ve ilçelerinde Kocaeli ve Hatay’da yapılan yürüyüş, miting ve gösterilere de binlerce kişi katıldı. Tüm gösterilerde barış talebi öne çıktı.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Mahkemeden Kürdistan kelimesine beraat

SONRAKİ HABER

Siverek’te “arazi anlaşmazlığı çatışması” değil “Katliam” iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa