21 Ekim 2009 04:00

Kocaeli Türker’de iş çok ücret yok!

KRİZ gerekçesiyle tersanelerde hayata geçen tüm saldırılar Kocaeli Serbest Bölge'de (KOSBAŞ) bulunan Türker Tersanesi'nde gerçekleştiriliyor.

Paylaş

KRİZ gerekçesiyle tersanelerde hayata geçen tüm saldırılar Kocaeli Serbest Bölge'de (KOSBAŞ) bulunan Türker Tersanesi'nde gerçekleştiriliyor. İş güvenliği önlemlerinin rafa kaldırılması, işçi sayısının azaltılarak kalan işçilere daha çok iş yaptırılması, sigorta primlerinin yatırılmaması, ücretlerin düşürülmesi… Zor şartlarda çalışan işçilere ücretleri de zamanında ödenmiyor. İtiraz edenler ise işsizlikle tehdit ediliyor.
Görüştüğümüz işiler yaşananlardan oldukça şikayetçiler. Aralarından 4 aydır ücret alamayan bir işçi şöyle konuştu: "Firma birer gün sigorta gösterip işten de çıkartmıyor. Taşeronda en iyi işçiye bile günlük 25-30 lira para veriyorlar, sigortalar bile en düşük ücret üzerinden ödeniyor onu da çalıştığın gün kadar yatırıyorlar, bir ay çalışıp sigortası 15 günlük yatırılanlar var." Taşeronun her şeyden kıstığını belirten işçiler "Güvenlik önlemleri de biraz artırılmış görünmesine rağmen her şeyin en ucuzunu alıyorlar malzemesizlik büyük sıkıntı" diye konuştu.
İSTEDİKLERİNİ YAPIYORLAR
İşçiler "Bir senedir, altı aydır çalışmayanlar var mecbur kaldıkları için ücretlerin ödenmemesine göz yumuyoruz en azından işimiz var diye. Böyle olunca da taşeron istediğini yapabiliyor. Krizden önce 1800-2000 liraya çalışan işçiler şimdi 900 lira ücret alıyor. Bir de eskisinden daha fazla iş isteniyor taşeron tarafından bu ücrete razı olduğumuz gibi normalden daha fazla iş yapmak zorunda kalıyoruz. Bu da iş kazalarının artmasına sebep oluyor" dediler.
HAYAT KALMADI!
Ücretlerini alamadıkları için sosyal hayatlarının da kalmadığına dikkat çeken işçiler "Üç aydır ücretlerimizi alamadığımız için işle ev arasında gelip gidiyoruz çoluk çocuğumuza bir şey alamıyoruz. Sosyal hayatımız yok, bir yere gidip eğlenme imkanı olmuyor" diye konuştular. Taşeronun işçiye az ücret ödemek için elinden geleni yaptığını belirten işçiler şöyle devam ettiler: "Taşeron işi düşük fiyata aldığını söyleyip işçiyi düşük fiyata çalıştırıyor, Türker’e gidin, kapıda hiç olmasa 50 kişi iş başvurusu için bekliyor. İçerde adam 1500 liraya anlaşmışsa kapıda bekleyenler var 1000 liraya 500 liraya anlaşıyor."
Tersane sektörde büyük kârların elde edildiğini belirten işçiler kimsenin işçiyi düşünmediğini, olanın işçiye olduğunu söyledi. 7 sene önce ücretlerin daha iyi olduğunu belirten işçiler "7 yıl önce günlük 30-40 liraya çalışırdık. Bu gün fiyatlar düştü bu kadar kötü iş koşulu görmedik.Krizden berber de, esnaf da dükkanı kapatıp geldi, bu da ücretlerin iyice düşmesine sebep oldu” diyorlar. (KOCAELİ)
Barış Kara
ÖNCEKİ HABER

2010 bütçesinde zam yağmuru sinyali

SONRAKİ HABER

Fransa'nın Lyon kentinde patlama: 13 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa