Keçiören’de parasız eğitim kampanyası

Emek Partisi (EMEP) Keçiören İlçe Örgütü “Herkese Eşit Parasız, Demokratik ve Anadilde Eğitim” başlıklı imza kampanyası başlattı.


Emek Partisi (EMEP) Keçiören İlçe Örgütü “Herkese Eşit Parasız, Demokratik ve Anadilde Eğitim” başlıklı imza kampanyası başlattı. 19 Mayıs Mahallesi pazar yerinde açılan imza standına vatandaşın ilgisi yoğun oldu.
EMEP Keçiören İlçe Örgütü’nün parasız, demokratik ve anadilde eğitim talepleriyle başlattığı imza kampanyasına 19 Mayıs Mahallesi sakinleri yoğun ilgi gösterdi. Pazar yerinde vatandaşları eğitim hakkı için mücadeleye çağıran bildiriler dağıtan EMEP üyeleri, açtıkları stantda çok sayıda imza topladılar, vatandaşlarla yaptıkları sohbetlerde eğitimin gittikçe piyasalaştığına, antidemokratik, bilimdışı ve ırkçı niteliğinin giderek arttığına dikkat çektiler.
İmza kampanyasına destek verenlerden Ev Kadını Eda Akgöz, çocuğunun 6. sınıfta okuduğunu, hizmetlilerin parasını devlet ödemediği için okulda aidat adı altında para toplandığını anlattı. Ekonomik durumu olmadığı için çocuğunu bu sene dershaneye gönderemediğini belirten Akgöz, çocuğunun okulda aldığı eğitimle geleceğinin kurtulacağını inanmadığını ifade etti. Akgöz şunları anlattı: Çocuğum ben yardım etmeden hiçbir ödevini yapamıyor. Benim en büyük şikayetim okuldan. Çocuklara performans ödevi veriliyor, çocuk onu kendi yapamıyor. Öğretmenine de söylüyoruz, diyor ki ‘kendi yapsın’. kendine yaptırdığın zaman, çocuk düşük not alıyor. Diğer yandan evimizde İnternet yok, çocuk sürekli İnternet kafeye gitmek zorunda kalıyor.
40 KİŞİLİK SINIF
İmza atanlardan Ferhan Başaran ilköğretimde okuyan 2 çocuğu olduğunu söyledi. Eğitimin düzeyini beğenmediğini belirten Başaran, “Sınıflar kırk kişilik, oysa 25 kişiden fazla olmamalı” dedi.
Yeni müfredatı da olumlu bulmadığını belirten Başaran, performans ödevlerinden şikayetçi. Oturduğu bölgede bir tek kendi evinde İnternet olduğu için çocuğuna ödev verilen komşularına da yardım ettiğini anlatan Başaran, “Etkinlikler ödev olarak eve veriliyor. Evde velinin performansı oluyor, çocuğun performansı olmuyor” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net