22 Ekim 2009 04:00

MGK gündeminde‘barış’ yine yoktu

ÖNCEKİ gün Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan barış grupları üyelerinin işlemlerinin devam ettiği saatlerde ...

Paylaş

ÖNCEKİ gün Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan barış grupları üyelerinin işlemlerinin devam ettiği saatlerde toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yayınlanan bildiride barış gruplarına ilişkin gelişmelere hiçbir vurgu yapılmazken, ‘Teröre karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği’ şeklinde vurgularla Kuzey Irak’a operasyon mesajları verildi.
Önceki gün toplanan MGK, toplantısı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında 13.30’da başladı ve yaklaşık sekiz saat sürdü. MGK toplantısına Başbakan Tayyip Erdoğan, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kuvvet Komutanları ve kurul üyesi bakanlar ile ilgili bürokratlar katıldı. Toplantı sonrası yayınlanan bildiride iç ve dış gelişmelerin değerlendirildiği belirtildi. ‘Ülke güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmelerin çok yönlü olarak değerlendirildiği’ belirtilen bildiride “Toplantıda Irak’ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin ve saldırıların bertaraf edilmesini amaçlayan 6 Ekim 2009 tarihli TBMM kararının, terörizmle mücadelenin önemli bir unsurunu teşkil ettiği belirtilerek, mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır” denildi. Toplantıda 15 Ekim’de Bağdat’ta gerçekleştirilen Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının sonuçlarının da ele alındığı belirtildi.
Ermenistan’la ilişkilere de değinildiği belirtilen bildiride bir yandan süresi uzatılan tezkeresine vurgu yapılarak, savaşın ‘kararlılıkla sürdürüleceği’ belirtilirken, diğer taraftan Karabağ ve Güney Kafkasya’ya ilişkin “Ülkemizin, bölgesel barış, istikrar, işbirliği ve güvenin tesisi konularındaki çalışmaları bundan böyle de aktif bir şekilde devam ettireceği dile getirilmiştir” ifadeleri dikkat çekti. Toplantıda Afganistan’a ilişkin de değerlendirmelerde bulunulduğu belirtildi. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Zekeriya Karaman savcıya ifade ver(me)di!

SONRAKİ HABER

Bursa Demokrasi Güçleri ulaşım zammını ve YSK kararını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa