23 Ekim 2009 00:00

‘NATO çürüyen bir ceset’

ESKİ Kanada Genelkurmay Başkanı General Rick Hillier, Afganistan’ı 2001 yılından beri işgal altında tutan NATO’ya ağır eleştiriler yöneltti.

Paylaş

ESKİ Kanada Genelkurmay Başkanı General Rick Hillier, Afganistan’ı 2001 yılından beri işgal altında tutan NATO’ya ağır eleştiriler yöneltti. Hillier, “Afganistan batağı NATO’nun çürüyen ceset olduğunu gözler önüne serdi” dedi.
Afganistan’daki NATO kuvvetlerine 2004 yılının Şubat-Ağustos ayları arasında komutanlık eden Hillier, Afganistan konusuna değinirken, “NATO’nun gerçek anlamıyla taktik hazırlamadan Afganistan savaşına daldığını” söyledi. Hillier, “Afganistan NATO ittifakının çürüme halindeki ceset olduğunu gösterdi. Çok büyük değişiklikler yapılmazsa İttifak yok oluşa sürüklenir” dedi.
Hillier, “Afganistan’da NATO’nun başına geçtiğimde, Brüksel’deki NATO generalleri Afganistan’da ne yapacaklarını bile bilmiyordu. Strateji ve fikirleri yoktu. Siyasi yönetim de yoktu, yeterince asker de... Durum tam bir felaketti. NATO, sanki kendisine duyulan güveni berhava etmek ve bütün üye ülkelerdeki halk desteğini kaybetmek için yola koyulmuştu. Aradan yıllar geçmesine rağmen durumun değişmedi” ifadelerini kullandı.
Hillier, bazı NATO ülkelerini de Afganistan’da birliklerini muharebeye hazırlamak yerine kendilerine küçük kaleler kurmaya çalışmak ile suçladı. Hillier, Irak savaşının da ABD’lilerin dikkatini dağıttığını ve büyük oranda yenilgiye uğratılan Taliban’ı cesaretlendirip canlandırdığını belirtti. Hillier, “Taliban Irak’taki isyancıların başardığını görünce, Batılı kuvvetlere acı çektirebileceğinin, hatta muharebe şevklerini kırabileceğinin farkına vardı” dedi.
Afganistan’daki işgalci askerlerden Kanada birliğinin komutanı, General Jonathan Vance de geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Afganistan’daki askeri durum için ‘Vahim ve ümitsiz’ ifadelerini kullanmıştı.
GATES: KARARIMI VERDİM
Bu arada ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Afganistan’a daha fazla asker gönderilip gönderilmemesi konusunda kararını verdiğini söyledi. Gates, yaptığı açıklamada, bu kararını Bratislava’daki NATO Savunma Bakanları Toplantısı’ndan önce ABD Başkanı Barack Obama ve meslektaşlarına ileteceğini kaydetti. Obama önceki günkü açıklamasında, Afganistan’da 7 Kasım’da yapılacak seçimlerin ikinci turundan önce yeni stratejisi hakkında bir karara varabileceğini söylemişti.
‘SEBAT GEREK’
Öte yandan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Afganistan konusunda sebat edilmesi çağrısında bulundu. Rasmussen, Afganistan’ın, NATO’nun şimdiye kadar karşılaştığı en karmaşık mücadele alanı olduğunu belirterek, 8 yıl süren işgalin bedelinin çok yüklü olmaya başladığı eleştirilerini hatırlattı. Rasmussen, “Eylemsizliğin maliyeti bundan çok daha fazla olacak” dedi. Rasmussen, ayrıca NATO’nun Afganistan ve füze savunma sistemi konularında Rusya ile işbirliğini geliştirmek istediğini bildirdi. Rasmussen de, Afganistan’da zamanın aleyhlerine çalıştığı uyarısında bulunarak, bu ülkeye daha fazla asker gönderilmesini isteyenlerden. (DIŞ HABERLER)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İngiltere’de postacılar greve çıktı

SONRAKİ HABER

İSRAİL NEDEN YALNIZ

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa