23 Ekim 2009 00:00

Özgür Üniversite seminerleri devrim tartışmalarıyla başlıyor

Özgür Üniversite 2009 Güz Dönemi Seminerleri, biri ekonomik krizle diğeri açılım tartışmalarıyla geçmişe göre daha ...

Paylaş

Özgür Üniversite 2009 Güz Dönemi Seminerleri, biri ekonomik krizle diğeri açılım tartışmalarıyla geçmişe göre daha yoğun gündeme gelen iki önemli konuyu kapsayan bir programla başlıyor. Sıcak tartışmaların iki gündeminden biri ‘devrim’ diğeri ‘Kürt sorunu’...
Pazartesi 19.00-21.00 saatleri arasında verilecek ‘Devrim Üzerinde Yeniden Düşünmek’ derste şu sorulara yanıt aranacak: Devrim Nedir? Devrim bir iktidar fethetme yöntemi midir, yoksa derin bir toplumsal değişim midir? Marx’ın üretici güçler tanımı bir devrim projesi midir, bir modernizasyon projesi midir? Yeni bir toplumsal devrimin koşulları var mıdır? Yeni bir toplumsal devrim hangi koşullarda gerçekleşebilir? Ulusal çapta devrimlerin şansı var mıdır? Devrim, siyasi iktidar için örgütlenmiş bir partinin mi, yoksa toplumsal değişimler yapmak üzere örgütlenmiş ve bugünden bu değişimleri gerçekleştirmeye başlamış kitlelerin eseri midir?”
Bu sorulara 1789 Fransız Devrimi, 1848 Avrupa Devrimi, 1871 Paris Komünü, 1936 İspanya, 1956 Macar Devrimi, 1968 devrimleri ışığında yanıtlar aranacak...
POLİTİK İKTİSATTAN KAPİTAL OKUMAYA
Politik iktisat seminerinde kapitalist bir toplumu farklı bakış açılarından analiz eden çeşitli yaklaşımların karşılaştırmalı ve eleştirel olarak ele alınması amaçlanıyor.
Bu seminer dizisinde, Adam Smith, David Ricardo ve Karl Marks’ın kapitalist topluma bakış açıları karşılaştırmalı ve eleştirel olarak ele alınacak.
Toplumsal değişme, değer, mülkiyet, devlet, özgürlük gibi kavramların ayrımları tartışılacak. Günümüzden somut örneklerin de tartışılacağı seminer dizisi Özgür Üniversite’de politik iktisat alanında uzun süreli bir çalışmanın ilk evre özelliğini de taşıyor.
Kurtar Tanyılmaz tarafından verilecek seminer Kapital okumalarına kadar uzanacak...
KÜRT ULUSALLAŞMA TARİHİ DERS OLDU
“19. ve 20. yüzyılın başlarında Kürt ulusalcılığının oluşumu”, “Dünyada ve Türkiye’de ekonomik süreçlerin ve dönüşümlerin yorumlanması” konularının yanı sıra edebiyattan felsefeye, ekolojiden, kültüre uzanan pek çok konu yer alıyor Güz Dönemi programında. Elbette fotoğraf başta olmak üzere atölyeler yine mevcut...
24 Ekim Cumartesi saat 15.00’da “Devrimi yeniden düşünmek” başlıklı açılış semineriyle başlayacak olan Güz Dönemi programı için detaylı bilgi (212) 243 54 81 numaralı telefondan ve Özgür Üniversitenin web saygfasından edinilebilir.
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Her araç alana 100 lira vergi

SONRAKİ HABER

Gazeteci Kürşat Akyol, memleketi Ödemiş'te toprağa verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa