23 Ekim 2009 00:00

Sürgünleri protesto ettiler

ANKARA Tabip Odası’nın çağrısıyla Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde toplanan hekimler ve sağlık emekçileri, baskı ve sürgünleri kınadılar.

Paylaş

ANKARA Tabip Odası’nın çağrısıyla Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde toplanan hekimler ve sağlık emekçileri, baskı ve sürgünleri kınadılar.
Eyleme, TTB Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu ve SES üyeleri de katıldı. Burada konuşan ATO Yönetim Kurulu üyesi Bayazıt İlhan, hekimlerin “geçici” adı altında Ankara’daki bazı ilçe hastanelerine gönderilmelerine tepki gösterdi. İlhan, “Bu görevlendirmeler hem hekimlerimizi ve ailelerini hem de sağlık kuruluşlarındaki hastaları olumsuz etkiliyor” dedi. “Sürgün” niteliğindeki bu görevlendirmelerin daha çok eğitim hastanelerindeki uzman hekimlere uygulanmasının, bu hastanelerdeki nitelikli sağlık hizmeti sunumunu ve asistan eğitimini de olumsuz etkilediğinin altını çizen İlhan, hekimler üzerinde artan baskılara da dikkat çekti.
Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli 4 hekimin bu biçimde değişik birimlere üçer aylık sürelerle gönderilmelerinin hekimler üzerindeki baskıyı artırdığının da altını çizen İlhan, konuya ilişkin Sağlık Bakanlığı ve Ankara Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri ile defalarca görüşmelerine ve yazılı başvurularına rağmen uygulamadan vazgeçilmemesini eleştirdi.
Hekimler üzerindeki baskılara dikkat çekerek, bu hekimler içerisinde SES yöneticisi ve işyeri temsilcisi hekimlerin olmasının ise uygulamanın boyutunu gözler önüne serdiğini kaydeden İlhan, bu uygulamanın hekimler açısından, “Demokratik Açılım” sayılamayacağının açık olduğunun da altını çizdi. İlhan, “Birbiri ardına yapılan girişimler sonucu bu hastanemizdeki geçici görevlendirmelerin kaldırılacağına dair duyumlar almaktayız. Bunun bir an evvel hayata geçmesini bekliyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çocuklar okullarına kavuştu

SONRAKİ HABER

Haklarını istediler sokağa atıldılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa