23 Ekim 2009 04:00

Davutoğlu protestolarla karşılandı

DIŞİŞLERİ Bakanı Davutoğlu, Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Dışişleri Bakanı Memmed-Yarov’la biraraya geldi. Gönül alma ziyaretinde bulunan Davutoğlu protestolarla karşılandı.

Paylaş

DIŞİŞLERİ Bakanı Davutoğlu, Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Dışişleri Bakanı Memmed-Yarov’la biraraya geldi. Gönül alma ziyaretinde bulunan Davutoğlu protestolarla karşılandı.

Ermenistan’la açılım, ardından bayrak krizi, Cumhurbaşkanı Gül ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev arasında yapılan telefon görüşmesi, Çankaya Köşkü’nün konuşmayla ilgili “bazı duygusal tepkilerin yol açtığı yanlış anlama ve algılar giderildi” açıklaması... Son olarak da Ankara’nın Azerbaycan’a nota vermesi...
Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde gerginlik yaşanan bu dönemde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün Bakü’ye gitti.
‘KIŞKIRTMA’
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısı çerçevesinde Azeri yetkililerle görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara’nın Azerbaycan’daki Türk bayraklarının indirilmesinden duyduğu rahatsızlığı iletti. Davutoğlu, Türkiye-Ermenistan futbol karşılaşmasında Azerbaycan bayrağının çöpe atılmasını da “kışkırtma” olarak değerlendirdi ve soruşturma başlattıklarını söyledi.
PROTESTO EDİLDİ
Karabağ sorununa da değinen Davutoğlu, “Ankara sonuna kadar Azerbaycan topraklarının işgalden kurtulması için mücadele edecek” dedi.
Toplantının yapıldığı otelin yakınlarındaysa Karabağ Bağımsızlık Örgütü adlı grup protesto gösterisi düzenledi. “Ermenilerle dost olmayın” sloganını atan gruptan 5 kişi gözaltına alındı. (BAKÜ)

BiR NOTA DA iRAN’DAN
AYRILIK dizisi İsrail’den sonra İran’la ilişkilerin gerilmesine neden oldu. Ama bu kez notanın sebebi dizinin senaryosu değil.
İsrail askerlerini “çocukları hedef alan kana susamış askerler” olarak gösterdiği gerekçesiyle İsrail’le Türkiye arasında diplomatik krize neden olan Ayrılık dizisi bir başka ülkeyle de ilişkileri gerdi. İran, TRT’de oynayan dizi nedeniyle Türkiye’ye nota verdi. Ama bu kez notanın sebebi senaryo değil. Dizinin oyuncu ve teknik kadrosu çekimler için gittiği İran’da, kaldıkları otelin parasını ödemeyince İran’da krize neden oldu.
Dizinin yapımcısı Çağla Reklam Prodüksiyon Hizmetleri Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, İran, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan’daki çekimler için Adeka Turizm Havacılık ve Organizasyon Şirketi ile anlaştı. Ekip, 2009 başında gittiği İran’ın Tebriz kentinde Otel Gostaresh’te konakladı. Çekimlerin bitiminde 13 bin 480 dolar tutan konaklama ücretinin 3 bin 500 dolarlık bölümünü ödeyen ekip, kalan 9 bin 980 doları daha sonra ödeyeceklerini beyan ederek İran’dan ayrıldı. Ancak yapılan tüm görüşmelere rağmen şirket konaklama ücretini ödemeyince devreye İran Dışişleri Bakanlığı girdi. Paranın ödenmesi çabaları sonuçsuz kalınca Türkiye’ye bir nota daha gelmiş oldu. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

KRİZ BAŞBAKANLIĞI ‘TEĞET’ GEÇTİ

SONRAKİ HABER

Afrika sıcakları geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa