23 Ekim 2009 04:00

CEZAEVİNDEN ÖLÜSÜ ÇIKTI

CEZAEVLERİNDE 9’uncu kişi yaşamını yitirdi.

Paylaş

CEZAEVLERİNDE 9’uncu kişi yaşamını yitirdi. 11 ay önce cezaevine sapasağlam giren Ekrem Bardakçı, salı günü kaldırıldığı Adana Numune Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Hastane raporunda ‘beyninde ur olduğu’ açıklanan Bardakçı, otopsi için Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Bardakçı’nın yakınları ise hiçbir rahatsızlığı olmayan Bardakçı’nın aniden ölümü karşısında kuşku duyuyor.
20 Ekim Salı günü yaşamını yitiren Bardakçı, 11 ay önce ‘uyuşturucu bulundurmak’ suçundan İstanbul’da tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne, oradan da ailesinin bulunduğu İskenderun M Tipi Cezaevi’ne gönderilmişti. Kolunda ve bacaklarında morluklar olan Bardakçı’nın ailesi ise hiçbir rahatsızlığı olmadığına dikkat çekiyor.
ÖLÜME KILIF MI HAZIRLANDI?
Ekrem Bardakçı’nın abisi Necdet Bardakçı, 11 ay önce sapasağlam cezaevine giren kardeşinin aniden ölmesinin düşündürücü olduğuna dikkat çekti. Bardakçı, “Kardeşim hastalığından mı öldü yoksa işkence mi gördü bilmiyorum. Bildiğim tek şey, ölümünün nedenini kesin olarak öğrenemediğimiz. Hastane raporları açıklanmadan bir infaz memuru, beyninde ur olduğunu söyledi. Nasıl oluyor da bizden önce böyle bir bilgi infaz memuruna verilebiliyor? Veya ölüme bir kılıf mı hazırlandı” diye sordu. Bardakçı, kardeşinin kollarındaki ve bacaklarındaki morluklara dikkat çekti.
‘ÖLÜM NEDENİ UR OLMAYABİLİR’
Bardakçı’nın arkadaşı Mustafa Altunpak, en son 13 Ekim’de gördüğü arkadaşının herhangi bir sorunu olmadığını söyledi. Bardakçı’nın cezaevinden çıkacağı günü iple çektiğini dile getiren Altunpak, “Ekrem’in geleceğe dair planları vardı” dedi ve hastane raporuna inanmadığını vurguladı.
İHD Adana Şube Cezaevi Komisyon Başkanı Osman Kara ise cezaevlerindeki sağlıksız koşullara dikkat çekti. Bardakçı’nın ölümüne ilişkin gerçeğin, Adli Tıp Kurumu’nun vereceği kararla netleşeceğini uman Kara, Adli Tıp Kurulu başkanının, “Ölümün kesin nedeninin ur olduğunu söylemek yanlış olur” dediğini aktardı. (Adana/EVRENSEL)
Cumali Akkaş
ÖNCEKİ HABER

Kolu kırıldı, hastanede öldü

SONRAKİ HABER

Aliağa Belediyesinde işçi kıyımı sürüyor: 15 işçi işten atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa