24 Ekim 2009 04:00

Hapishaneden toplama kampına dönüşen Gazze

Osmanlı Bankası Müzesi Sineması’nda bu hafta Johan Eriksson’un “Elveda De” belgesel filmi vardı. Belgesel İsrail’in Filistin topraklarına yaptığı işgal ve katliamlarını Filistinli tiyatrocu Mahmut Ouda ailesinin üzerinden...

Paylaş

Osmanlı Bankası Müzesi Sineması’nda bu hafta Johan Eriksson’un “Elveda De” belgesel filmi vardı. Belgesel İsrail’in Filistin topraklarına yaptığı işgal ve katliamlarını Filistinli tiyatrocu Mahmut Ouda ailesinin üzerinden verilmeye çalışılmış. Belgeselden sonra konuşan Mete Çubukçu, belgeselin çekildiği dönemden sonra, Gazze’de yaşananların daha vahim olduğunu kaydetti.
“Elveda De” Kuzey Gazze’deki Beit Hanoun’da yaşayan Ouda ailesinin hayatından üç buçuk yılı anlatıyor.
İsrail askerlerini topraklarını işgal etmelerine karşı, insanların nasıl gündelik hayatın bir parçasına dönüştüğünü, tank sesleriyle, patlama sesleriyle yaşamaya alışmalarını ele alıyor. Gazze’nin profesyonel tiyatro grubunda yer alan Mahmut, çalışmalara katılmak için yaptığı zorlu yolculuğu anlatıyor. Mahmut ve ailesinin yaşam mücadelesini ele alan belgesel, “ölümün insanlara nasıl sıradanlaştırıldığını” yansıtıyor. Evi yok edilmeden önce işgal askerleri Mahmut’un evine “elveda denmesini” istiyor.
YAŞANANLAR DAHA KORKUNÇ
Belgesel filmin ardından “Tek kişilik hücreden toplama kampına” başlıklı söyleşi yapıldı.
Gazeteci, yazar Mete Çubukçu’nun konuşmacı olduğu söyleşide Gazze’de yaşananlar bu süreçte insanların iç içe kaldığı durumları ele aldı. Gazze Batı Şeria’daki hayatların on yıllardır nasıl sıkıştırıldığını, nasıl travmalar yaşadığını gösterdiğini anlatan Çubukçu, “Gazze’de 2008 Aralık ile 2009 Ocak’ta yaşananlar bu belgeselin anlatıldığı 2004 yıllarıyla çok kıyaslanamaz. Yaşananlar daha korkunç” diye konuştu. Ağaçlara yönelik İsrail’in yaptığı saldırılara dikkat çeken Çubukçu, ağaçların Filistinliler için köklerini ve toprağına bağlılığı ifade ettiğini, İsrailler için de Filistinlere toprak bırakmama anlamı içerdiğini kaydetti.
(İstanbulEVRENSEL)
Sema Barbaros
ÖNCEKİ HABER

YOLCULAR İÇİN EL AYNASI

SONRAKİ HABER

Oyuncu Eşref Kolçak hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa