24 Ekim 2009 00:00

Hükümet Geriyor

Barış gruplarının Habur’dan Türkiye’ye giriş yapması başta bölge illeri olmak üzere tüm Türkiye’de barış umutlarını yeşertti. Silopi ve Diyarbakır’da bir araya gelen yüz binlerce kişi barış taleplerini dile getirdi.

Paylaş

Barış gruplarının Habur’dan Türkiye’ye giriş yapması başta bölge illeri olmak üzere tüm Türkiye’de barış umutlarını yeşertti. Silopi ve Diyarbakır’da bir araya gelen yüz binlerce kişi barış taleplerini dile getirdi. Ancak bu gelişmelerin yaşandığı günden bu yana hükümet kanadından yapılan bütün açıklamalarda DTP ve barış isteyenler suçlanarak gerginlik yaratılıyor. Dün ve önceki gün de bu açıklamalar sürdü. Önce başbakan, sonra İçişleri Bakını son olarak da Genelkurmay yetkilileri basının karşısına geçti ve benzer açıklamalar yaptı.
TAMAMEN SİL BAŞTAN YAPARIZ
Başbakan Erdoğan DTP’ye ve barış isteyenlere karşını tavrını daha da sertleştirdi. B Erdoğan, “Bu son şans. Arzu etmeyiz ama bu işi tamamen sil baştan yaparız” dedi. Ardından kırmızı çizgiler hatırlatması yapan Erdoğan, “terörle mücadele sürecek” mesajı verdi. Ağrı, Erzurum gezisinin ardından başkente dönüş yolunda uçakta gazetelerin Ankara temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Erdoğan şu mesajları verdi:
* SİL BAŞTAN YAPARIZ: O tür şeylerin olması doğru bir yaklaşım değil. 34 kişi suçlu görülmedikleri için, yargı serbest bıraktı. Ayakta Mekap, sırtlarında Diesel çanta, üstlerindeki elbisenin tek tip olması gibi. Bu bir sıkıntı veriyor. Bu işin başladığı noktaya dönülür.

* KIRMIZI ÇİZGİ HATIRLATMASI: Tıkanana kadar yolumuza devam edeceğiz. Dönüşün devamı gelmezse yapacağımız bir şey yok. Kırılma noktasına gelince, Türkiye Cumhuriyeti devletinin temel değiştirilemez ilkeleri var. Bizim taviz vermemizi, istenmeyecek şeyleri kimse bizden talep etmesin.
* İMRALI’YA 5-6 KİŞİ GİDECEK: Çok geciktirmeyeceğiz. Orada şu anda ilk etapta 10-12 kişilik bir yer yapılmış durumda. Fazla geciktirmeden 5-6 kişilik grubu göndereceğiz. Adalet Bakanlığı çalışmaları yapıyor.
AKLINIZDAN GEÇİRMEYİN
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, DTP’nin büyük bir sorumsuzluk örneği gösterdiğini öne sürerek, Habur’daki görüntüleri yine sert bir dille eleştirdi. Atalay, ‘açılım’ ile ilgili olarak bakanlıkta, dün bir basın toplantısı düzenledi.. Bakan, yargılama sürecini eleştiren CHP Lideri Deniz Baykal’ın açıklamalarının da yalan ve yanlışlardan ibaret olduğunu kaydetti. DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk’le görüştüğünü ifade eden Atalay, “DTP Bu süreci sabote etmek istiyor. Hiçbir kimse bu tür görüntüleri yeniden sergilemeyi aklından geçirmesin” dedi.
YARGILAMA CMUK’A UYGUN
Atalay, Kandil ve Mahmur’dan gelenlerin Habur’da yargılanmasının CMUK’a uygun olduğunu açıkladı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın daha korumalı bir alanda yargılama işlemini yapmak istediğini söyleyen Atalay, “Muhalefetin yargılamalara ilişkin eleştirisi suçtur” dedi. Atalay, muhalefetin eleştirileri ile vatandaşları tahrik ettiği suçlamasında bulundu. Atalay yaşanan hukuki gelişmelerin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın inisiyatifinde olduğunu dile getirdi.
‘SEYYAR MAHKEME’ İDDİALARI
Muhalefetin, yargılama süreciyle ilgili eleştirilerini, ‘Adalet Bakanlığına karşı yapılmış çok yakışıksız ithamlar’ olarak niteleyen Atalay, yargılama sürecinin anayasal dayanağını, ilgili kanun maddesini okuyarak ifade etti. Bakan, soruşturmanın gerekli kıldığı hallerde, ilgili yere gidilebileceğini, okuduğu kanun maddesiyle açıkladı ve ‘seyyar mahkeme’ iddialarına yanıt verdi.
‘BAYKAL YALAN SÖYLÜYOR’
“Ana muhalefet partisi genel başkanının, konuyu çarpıtarak, vatandaşlarımızın kafasını karıştıracak yanlış ve yalan açıklamalarda bulunması, bir siyaset adamı ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır. Söylenenler, yalan ve yanlıştır” diyen Atalay, savcıların özellikle soruşturmanın, gerçekleşen yerde olmasını da, güvenlik gerekçesiyle tercih ettiklerinin altını çizdi.


TSK’DAN BEKLENEN AÇIKLAMA!
TSK beklenen açıklamayı yaptı. Genelkurmayda hükümet ve Cumhurbaşkanı gibi karşılama törenini “Yaşananların kabulü mümkün değil” diyerek değerlendirdi. Dönenlerin askerlik durumunun inceleneceğini açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, Genelkurmay Başkanlığı karargahındaki basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Terörle mücadele vurgusu yapan” Güler, karşılama törenlerini eleştirdi. Açılım ve geri dönüşler konusunda Güler’in açıklama yapmaması ise ‘sessiz destek’ olarak yorumlandı.
ÖNCEKİ HABER

Öcalan ‘Yol haritası’nın 3 maddesini açıkladı

SONRAKİ HABER

Menemen'de işçiler hak gasplarına karşı bir araya geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa