24 Ekim 2009 00:00

Öcalan ‘Yol haritası’nın 3 maddesini açıkladı

PKK Lideri Abdullah Öcalan, açılım sürecine ilişkin üç aşamalı yol haritasını açıkladı. Öcalan İmralı’da avukatlarıyla yaptığı görüşmede, bundan sonra Türkiye’ye gelmeleri için yeni grup çağırmayacağını söyledi.

Paylaş

PKK Lideri Abdullah Öcalan, açılım sürecine ilişkin üç aşamalı yol haritasını açıkladı. Öcalan İmralı’da avukatlarıyla yaptığı görüşmede, bundan sonra Türkiye’ye gelmeleri için yeni grup çağırmayacağını söyledi. Kürtlerin tüm haklarının güvence altına alınmasını isteyen Öcalan gerilla gruplarının sınır dışına çekilmesinin de ancak bu yolla olabileceğini ifade etti. Açılımın AKP’nin değil devletin projesi olduğunu kaydeden Öcalan AKP’nin bu durumdan faydalanmak istediğini vurguladı.
TÜM HAKLAR GÜVENCE ALTINA ALINMALI
İlk aşama açıklamasında devletin Kürtlerin tüm haklarını güvence altına almasını isteyen Öcalan, ancak bu şekilde Kürtlerin ikna edilebileceğini söyledi. Bu adımın ardından PKK’nin ‘ayrılıkçı ve bölücü’ olmadığını beyan edeceğini dile getiren Öcalan ardından şiddeti yöntem olarak esas almadıklarını da ilan edeceklerini duyurdu. Bunun çatışmasızlık ortamı yaratacağını söyleyen Öcalan Kürtlerin kendi kendini yönetmesine imkan sağlanmasını ve kendisinin önünü açılmasını istedi.
SINIR DIŞINA ÇEKİLME VE HUKUKİ GÜVENCE
Bunların olması durumunda ikinci aşamaya geçilebileceğini sözlerine ekleyen Öcalan ikinci aşamada PKK’nin Türkiye’deki kadrolarının yurtdışına çekeceğini ifade etti. Öcalan’ın önerisine göre üçüncü aşama olarak da devlet verdiği güvenceyi hukuki mevzuata yansıtacak, bunun anayasasını, kanunlarını, yönetmeliklerini yapacak.
AÇILIM DEVLETİN PROJESİ
Öcalan, AKP hükümetinin kendi belirlediği yol haritasından yararlandığını ifade etti. Açılım sürecinin AKP’nin değil devletin projesi olduğunu söyleyen Öcalan, Ancak AKP’nin bu süreçten faydalanarak seçimden güçlü çıkma hesapları yaptığına dikkat çekti. Öcalan CHP ve MHP’nin de bu soruna karşı durarak ayakta kalmaya çalıştığını ifade etti.
‘BUNDAN SONRA GRUP ÇAĞIRMAYACAĞIM’
Kandil ve Mahmur’dan gelen grupların ‘barış elçisi’ olduğunu dile getiren Öcalan, sadece bu grupların gelmesiyle sorunun çözül meyeceğini de belirtti. Avrupa’dan yeni bir grubun geleceğinin bilgisini de veren Öcalan ancak yeni grupların gelmesi için kendisinin herhangi bir girişiminin olmayacağını da duyurdu. Öcalan bundan sonra gelecek olan gruplar için devletin PKK’yle görüşmesi gerektiğinin altını çizdi.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Nihayet Yeşile mahkeme bulundu

SONRAKİ HABER

Rabia Naz Komisyonu ilk toplantısını yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa