24 Ekim 2009 04:00

Nihayet Yeşile mahkeme bulundu

Yargılanacağı mahkeme ancak 4 yıl sonra bulunabildi. Uyuşmazlık Mahkemesi, aralarında “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım, intihar eden Emekli Albay Abdülkerim Kırca...

Paylaş

Yargılanacağı mahkeme ancak 4 yıl sonra bulunabildi. Uyuşmazlık Mahkemesi, aralarında “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım, intihar eden Emekli Albay Abdülkerim Kırca ve itirafçı Abdülkadir Ayganın da bulunduğu 8 sanığın yargılanacağı mahkemeyi belirledi. Diyarbakırda 1992-1994 yılları arasında 8 kişinin öldürülmesiyle ilgili dava nınözel yetkili Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesini kararlaştırdı.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 2005 yılında hazırlanan iddianamede, sanıklar Abdülkerim Kırca, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım, PKK itirafçıları Fethi Çetin, Kemal Emlük, eşi Saniye Emlük, Muhsin Gül, Abdülkadir Aygan ve Uzman Çavuş Uğur Yükselin, Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, İşkence yapmak, adam öldürmek suçlarından yargılanmaları talep edildi. Sanıkların, 8er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.
Ancak 4 yıl boyunca dava mahkeme mahkeme gezdi. Her defasında görevsizlik kararları verildi. Bunun üzerine dosya en son Uyuşmazlık Mahkemesine gitti. Mahkeme, yargılamanın, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesine karar verdi. Maktul yakınlarının avukatı Habibe Deyar Danışman, ise “Davadan bir sonuç alınacağına inanmıyorum” diyor. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

HAYAT YAZILARI

SONRAKİ HABER

İngiltere’de Avam Kamarasından sorumlu bakan istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa