Belediye öğrencilere otobüsü çok görüyor

Sinop mahallesi diye bilinen bölgede, orman kenarına inşa edilmiş Mehmet Rıfat Evyap Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ulaşım mağduru. Okul yolu tenha ve tehlikeli olduğu için yaya gidip gelmek imkansız.


Sinop mahallesi diye bilinen bölgede, orman kenarına inşa edilmiş Mehmet Rıfat Evyap Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ulaşım mağduru. Okul yolu tenha ve tehlikeli olduğu için yaya gidip gelmek imkansız. Velilerin tüm girişimlerine rağmen okul güzergahına otobüs hattı koymayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi öğrencileri servise mahkum ediyor.
Öğrencilerin söz konusu dertten kurtulması için mücadele edenlerin başında Meslek Lisesi’nde bir çocuğu okuyan mahalle sakinlerinden Mustafa Karaman geliyor.
Karaman 2 Eylül’de kaymakamlığa dilekçe ile başvurarak yerleşim biriminden uzak lisede eğitim gören öğrenciler için otobüs seferlerinin yapılması ve öğrencilerin servis ücretlerinde kurtulması talebinde bulunmuş. 4 Eyül’de ise “sokakların darlığı” gerekçe gösterilerek talebinin kabul edilemeyeceği karşı bir dilekçeyle kendisine bildirilmiş.
MAHALLELİ YOL GÖSTERİYOR AMA!...
Karaman’ın olumsuz yanıt alması üzerine harekete geçen mahalleli toplanıp fabrikaların olduğu Cendere yoluna bakan tarafta uygun bir güzergah tespit ediyor. Kaymakamlığa otobüslerin bu güzergahtan geçmesi talebiyle yeni bir dilekçe sunuluyor.
Bu dilekçenin akıbetini ve tepkisini Karaman şöyle aktarıyor: “Bu dilekçeye de yanıt geldi. Yanıtta, verilen dilekçenin ‘İETT Genel Müdürlüğü’ne havale edildiği, müdürlüğün yaptığı gerekli incelenmenin ardından talebe olumsuz yanıt verdiği’ bilgisi yer alıyordu. İETT’nin red gerekçesi kabul edilebilir değil. Neymiş okul yerleşim birimine uzakmış. Oraya otobüs hattı verilmesi, orada okuyan 3000 bin öğrenciye servis işlevi görecekmiş. Böyle bir isteğin kabul edilmesi mümkün değilmiş vs...”
İKİ KİLOMETRE BU SORUNU ÇÖZER
Mahallelinin, yeni hat oluşturmadan var olan hatlarla sorunu çözebilecek bir önerisi var.
Ayazağa garaj, Dört Levent metro arasında çalışan 41 SM otobüsleriyle sorun çözülebilir.
Ayağaza girişinde Oyak sitelerine girip tekrar asıl güzergahına dönen 41 SM otobüsü, dönmeden 2 kilo metre daha yaparak okula hizmet götürebilir. Ekstra araç ve şoföre ihtiyaç duymadan 2 km’lik bir yol uzatmayla sorun çözülüyor aslında. Mahallenin talebi İETT’nin, en fazla, 10 dakikalık bir yol almayla çözülebileceği soruna duyarlı olması...


MUHTAR İLGİSİZ
İki dönemdir muhtarlık yapan mahalle muhtarı ile sorunun çözümüne katkı sunması için
görüşmek istediğinin ve çabaları sürekli yanıtsız kaldığını ifade eden Karaman şu iddia ve eleştirlerde bulunuyor: “Sürekli yoğun olduğunun söyleyen muhtar en son görüşmemizde ‘sana ne sen neden karışıyorsun bu işlere, başka işin yok mu?’ diyerek tepki gösterdi. Oysa mahalle muhtarı mahallenin sorunlarına karşı duyarsız olmamalı. Muhtarın asıl görevi mahallenin sorunlarını çözmektir.”
Taleplerinden vaaz geçmeyeceklerini söyleyen Karaman servis ücretlerinin 200 lira civarında olduğunu ve ailelerin bunu ödemekte zorluk yaşadıkları söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle okul civarında, araba içinde içki içen insanların olduğunu herkes görüyor. BU durum Kız öğrenciler için çok büyük tehlike arz ediyor. Servisi olmayan öğrenciler bu yoldan yürüyerek merkeze iniyor. Buna seyirci kalamayız. Bundan sonra da mücadele edeceğiz.”
(İstanbul/EVRENSEL)
Şenay Kumuz
www.evrensel.net