24 Ekim 2009 00:00

O belge savcılıkta mı?

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un “kağıt parçası” dediği İrtica ile Mücadele Planı’nın aslının ortaya çıktığı ve savcılığa gönderildiği iddia edildi.

Paylaş

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un “kağıt parçası” dediği İrtica ile Mücadele Planı’nın aslının ortaya çıktığı ve savcılığa gönderildiği iddia edildi. “AKP ve Gülen’i bitirme planı” olarak da bilinen belgenin, bir subay tarafından yollandığı öne sürüldü.
Orijinal planın bir zarfın içinde Beşiktaş’ta bulunan Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiği belirtiliyor. Olayın ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in 3 Ergenekon savcısıyla görüştüğü iddia edilirken, planı gönderen subayın bir ihbar mektubu yazdığı da öğrenildi.
‘BELGELER İHMA EDİLDİ’
CNN Türk’ten Ekrem Açıkel’in edindiği bilgilere göre, kimliğini açıklamayan subay mektupta şu ifadeleri kullanıyor: “Ben ordunun içinde görevliyim. Genelkurmay içerisinde Dursun Çiçek’in çalışmış olduğu dairede bu olay ortaya çıktıktan hemen sonra birçok bilgi, belge, evrak bilgisayarlar imha edildi. Ve ben sadece bunu kurtarabildim. Ve bunu da size yolluyorum.”
GÜNDEM YARATMIŞTI
12 Haziran 2009’da Taraf gazetesinde, ‘AKP ve Gülen’i Bitirme Planı’ başlıklı haberde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca (CMK 250. madde ile yetkili bölümü), yürütülen soruşturma kapsamında Avukat Serdar Öztürk’ün ofisinde yapılan aramada bir belge ele geçirildiğini iddia etmişti. ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ adı altında bir çalışma yapıldığı, çalışmayı içeren belgenin altında 3. Bilgi Destek Şube Müdürü Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek’in paraf ve imzasının bulunduğu iddia edilmiş ve belgeye ait fotokopiler yer almıştı.
Haber üzerine Genelkurmay Başkanlığı’nca soruşturma emri verilmiş ve aynı gün Askeri Savcılık tarafından olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı.
TUTUKLANIP BIRAKILDI
Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi’nce aynı gün belgenin içeriğiyle ilgili ‘yayım yasağı’ konulmuştu. “İrtica İle Mücadele Planı” iddialarıyla ilgili ifadesi istenen Albay Dursun Çiçek “örgüt üyeliği” suçlaması ile tutuklanmış ve Hasdal Askeri Cezaevi’ne konulmuştu. Çiçek, tutuklanmasının üzerinden 24 saat geçmeden avukatlarının itirazı üzerine serbest bırakılmıştı.
BAŞBUĞ ‘KAĞIT PARÇASI’ DEMİŞTİ
Soruşturma süreci Albay Dursun Çiçek imzalı belgenin kopyası üzerinden yürütülmüş; belgenin bu nedenle sahte olduğu ileri sürülmüştü. İlker Başbuğ ise söz konusu belge için ‘kağıt parçası’ demişti.
Albay Çiçek imzalı, “gizli” ibareli “İrtica ile Mücadele Eylem Planı,” hükümeti ve Fethullah Gülen cemaatinin, başta ordu içindekiler olmak üzere, bütün mensuplarını hedef alıyor.
Plan “İcra” bölümünde şöyle deniyor: Laik düzeni yıkıp İslam devleti kurma hayalindeki AKP hükümeti ve Gülen grubu başta, dinî oluşumların faaliyetlerine son vermek için çalışılacaktır.
ERGENEKON DAVASINA MİSİLLEME
Dört sayfalık planın “Durum” bölümünde, “Ergenekon adı altında, TSK’ya büyük emeği geçmiş emekli ve muvazzaf askerî personel yersiz ithamlarla lekelenmektedir” saptaması var.
Planın “Kara Propaganda Faaliyeti” bölümünde şu cümleler yer alıyor: “İnternetteki ses kayıtları irticacılar tarafından yayınlanmış gibi gösterilecek. Ama dinleyenlerin bizi haklı bulacağı tarzda ses kayıtları düzenlenecek.”
Planın “faaliyet” bölümü ise şöyle: Işık evlerinde silah ve mühimmat bulunması sağlanarak Gülen cemaati ‘silahlı terör örgütü’ ilan edilecek. Planda, Gülen cemaatinin PKK ile işbirliği yaptığı; CIA, MOSSAD gibi örgütlerle ilişkide olduğu ve Ergenekon davasını yönettiği izlenimini yaratma amaçlı eylemler bulunuyor. (HABER MERKEZİ)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul Emniyeti suikastı biliyordu

SONRAKİ HABER

Kavakpınarlı kadınlar ‘sağlıksızlığı’ anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa