24 Ekim 2009 00:00

‘Bakanlığın yöntemleri kuşkulu’

İstanbul Tabip Odası, domuz gribi salgını ve Sağlık Bakanlığı’nın salgını önleme yöntemlerine ilişkin oda binasında basın toplantısı düzenledi.

Paylaş

İstanbul Tabip Odası, domuz gribi salgını ve Sağlık Bakanlığı’nın salgını önleme yöntemlerine ilişkin oda binasında basın toplantısı düzenledi.
Konuya ilişkin konuşan Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Demirdizen, domuz gribi salgınına karşı Sağlık Bakanlığı’nın önlemlerini değerlendirdi. Aşı ile ilgili gerçekçi planlamalar yapılmadığını ve nasıl uygulanacağı konusunda tartışmalar yapılmadan yüklü miktarda aşının getirilmesinin spekülasyonlara neden olduğunu söyleyerek, “Bakanlığın salgın karşısındaki yöntemleri kuşkular doğuruyor” dedi.
Hiçbir tıbbi müdahalenin yüzde yüz zararsız ve tehlikesiz olmayacağının öncelikle belirtilmesi gerektiğini dikkat çeken Demirdizen, aşının insanlar üzerinde yan etkilerinin görüleceğini söyleyerek, “Şimdiye kadar aşının denendiği insanlar üzerine bir yan etki görülmemiştir fakat 3-5 ay sonra yan etkinin çıkmayacağı anlamına gelmemektedir” diye konuştu.
‘BAKANLIk KONUYA CİDDİ YAKLAŞMALI’
Sağlık Bakanlığı’nın felaket tellallığını bırakarak konuya ciddiyetlme yaklaşması gerektiğinin ve halkı paniğe sürükleyecek açıklamaların önüne geçmesi gerektiğinin altını çizen Demirdizen şöyle konuştu: “Sağlık Bakanlığının tıbbı malzemeler alanını uluslararası ilaç tekellerine bırakmıştır. Bu aşı ile ortaya çıkabilecek sorunlarda olabilir. Bu nedenle bu sorunlara karşı, salgından korunma yöntemleri bellidir. Eğer salgın yaygınlaşmadan önce aşılamalara başlanabilirse, aşının da belli risk gruplarında salgının hafif atlatılması bakımından belli bir fayda getireceği aşikârdır. Eğer Bakanlık hastanelerde de bir salgın durumunda gerekli olabilecek ek yatak kapasiteleri yaratmaya ve gerektiğinde yeni üniteleri ve sağlık personelini devreye sokabilecek önlemler aldıysa, geriye yapılacak fazla bir şey kalmamış demektir. Bundan sonra yapılması gereken eldeki Pandemi Planını uygulamaktan ibarettir.”
‘ YOKSULLARI VURUYOR’
Solumun yolları ile ilgili ortaya çıkan ciddi hastalıkların en başta yoksul kesimleri vurduğunu ve bu nedenle hastalığın ciddi bir artış gösterebileceği uyarsında bulunan Demirdizen, “Bakanlığı mevcut yoğun bakım kapasitelerini başta solunum cihazları, diğer araç gereç, yatak kapasitesi ve insan gücü özellikleriyle kamuoyunu bilgilendirmeye, olası salgına yönelik eylem planını da açıklamaya davet ediyor ve gelinen noktada Bakanlığı ve Hükümeti sağlığı piyasaya bırakan anlayıştan ve başta ilaç ve aşı gibi temel tıbbi gereksinimleri tekellerin insafına terk eden politikalardan vazgeçmeye davet ediyoruz” dedi.
‘KIŞ AYLARINDA VAKALAR ARTACAKTIR’
Aşı tartışmasına değinen Prof. Dr. Şadi Yener ise salgın hastalıkların önce yoksulları vurduğunun altını çizerek bakanlığın şimdiye kadar aldığı önlemleri açıklaması gerektiğini söyledi. Aşı konusunda yeterli bilgilendirme yapılmadığını söyleyen Yener, aşının her insandan farklı yan etkisi olabileceğini belirtti.
Dünyada 400 bin vakanın görüldüğü ve 4 bin 500 ölümün yaşandığı hatırlatan Doç Dr. Önder Ergönül ise, Türkiye’de 600 vakanın olduğunu fakat şu ana kadar ölüm vakasının yaşanmadığını söyledi. Kış aylarında vakalarının artacağına dikkat çeken Ergönül, “Aşı 17 ülkede kullanılıyor, nasıl bir şey olduğu önümüzdeki günlerde ortaya çıkacaktır. Fakat öldürücü etkileri olan bu gribe karşı aşı yapmak önemlidir ve insanlar bu konuda tereddüt içinde olmamalıdır” dedi.

İSTANBUL’DA DOMUZ GRİBİ TATİLİ
İstanbul Valisi Muammer Güler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da fırsatbilerek domuz gribine karşı dezenfekte çalışması yapılmak üzere 30 Ekim Cuma günü kentteki okulların tatil edildiğini bildirdi.


İLAÇ ŞİRKETLERİNİN PARMAĞI MI VAR?
Ali Kavak
SAĞLIK uzmanlarının düzenlediği, Domuz gribi (H1N1) virüsüne ilişkin bilgilendirme panelinde ilginç tartışmalar yaşandı. Tartışmalarda, “Domuz gribi virüsü ilaç şirketleri tarafından mı yayıldı?” sorusu panele damgasını vurdu.
SES İzmir Şubesi, Pratisyen Hekimlik Derneği İzmir Şubesi ve Türk Hemşireler Derneği İzmir Şubesi’nin düzenlediği panelde, virüsün tanımı yapılarak, alınması gereken önlemler anlatıldı. Gribin yayılmasında ilaç şirketlerinin parmağının bulunduğu ve bu olayın altında ilaç ticaretinin yapılmak istenmesi gibi şüpheli bir durumun ortaya çıktığı tartışması yaşandı.
‘NİYETİNİZ BAĞCIYI DÖVMEK’
İzmir Selahattin Akçiçek Kültür Merkezinde gerçekleşen, “Pandomik influenza 2009” adlı panelde, katılımcıların sık sık, “Virüsün ilaç şirketlerince yayılması söz konusu olabilir mi?” şeklindeki soruları üzerine Sağlık Bakanlığı’nda görevli Doç. Dr. Candan Çiçek, “İsterseniz aşıyı kullanmayabilirsiniz. Ama sizin bu tür soruları sormaktaki niyetiniz, “Üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir. Bu tür tepkilerin asıl ilaçların gelmemesi konusunda gösterilmesi gerekiyor” şeklinde yanıt verdi.
BAKAN’IN SÖZLERİ HATIRLATILDI
Ardından söz alan Dr. Habibe Güneş’, Sağlık Bakanı’nın, “5 bin kişinin öleceğini tahmin ediyoruz”, şeklindeki sözlerini Doç. Dr. Candan Çiçek’e hatırlatarak, “Bu kadar güvensizlik duyduğumuz bir ortamda ve olaya ilişkin bu kadar çok soru duyduğumuz bir yerde, biz de haklı olarak, ‘Acaba böyle bir şey var mı? Bir yerlerden bir kanıt istiyoruz’ şeklinde konuşması üzerine polemik yaşandı.
Doç. Dr. Bilgin Arda ise virüse karşı korunmanın yollarını anlatarak, “Virüsün temas yolu ile bulaşmaması için dikkat edilmesi, öksürük ve hapşırma esnasında ağzın mendille kapatılarak etrafa yayılmasının önlenmesi ve ellerin sık sık yıkanması gerekiyor. Fakat bu tedbirleri almak yeterli değil. Şüpheli bir kişi ile karşılaşıldığında bu kişilerle yakın temastan kaçınılmasında fayda var. En önemlisi çocuk yaş grubunda sık görülmesi nedeniyle bunun okullarda vurgulanması, bulaşmanın engellenmesi yönünde en önemli noktalardan birisidir” dedi. Arda, “Bundan sonraki dalgaların nasıl seyredeceği net olarak bilinmiyor. Bu virüsten korunan hiçbir ülke yok” şeklinde konuştu. (İzmir/EVRENSEL)
(İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

18 yaş altının ücretsiz tedavisi masal oldu

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa