24 Ekim 2009 00:00

18 yaş altının ücretsiz tedavisi masal oldu

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sağlık harcamalarını azaltmak için feda edilen kalemlerden en önemlisini 18 yaşın altındaki çocuklara sigorta şartı aranmadan sağlık hizmeti verilmesi uygulaması oldu.

Paylaş

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sağlık harcamalarını azaltmak için feda edilen kalemlerden en önemlisini 18 yaşın altındaki çocuklara sigorta şartı aranmadan sağlık hizmeti verilmesi uygulaması oldu. Değişikliğin, SGK’nın prim toplamadığı kesimlerin sağlık giderlerini karşılaması nedeniyle bütçe açığının artmasından kaynaklandığı iddia edildi.
SGK’nın, Temmuz’dan bu yana sürdürdüğü “gençleri yeniden aileleriyle eşleştirme” işlemini bir ay önce tamamladığı, 18 yaş altındaki 24 milyon çocuktan 17 milyonunun, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı sigortalısı ebeveyni üzerinden tedavi hizmeti almaya başladığı, geriye kalan 7 milyon çocuğun ise sigortasız olmalarına karşın faydalandıkları sağlık hizmetlerinin faturasının SGK tarafından karşılanacağı belirtildi.
SGK’nın yeni uygulaması, hükümetin “sigortalı olsun olmasın 18 yaş altındaki çocukların sağlık giderlerini devlet karşılayacak” yönlü vaatlerinin sahteliğini ortaya koyarken, sağlıkta dönüşüm programının yol açacağı trajediye dikkat çeken sağlık örgütlerini ve sendikaları da bir kez daha haklı çıkardı.
SADECE TEKNİK BİR DEĞİŞİKLİK DEĞİL!
GSS’nin topluma kabul ettirilmesinde en önemli vurgulardan biri olan “18 yaşın altındaki çocukların anne ya da babaları GSS’li olmasalar bile GSS’li kabul edilmesi” uygulamasında eskiye dönüş, aslında bu yılın Temmuz ayında başlamış, konuya duyarlı kesimler, annesi ya da babası GSS kapsamında olmayan milyonlarca çocuğun sağlık hizmeti alamayacağına işaret eden açıklamalar yapmıştı.
Bir SGK yetkilisi, bir ay önce başlatılan yeni uygulamanın nedeninin sadece “teknik” olduğunu söylerken, “SSK, Bağ-Kur bizim kapsamımızda olduğundan, onların harcamalarını zaten biz yaptık. Yeşil Kartlılar ve Emekli Sandığı’na bağlı eski memurlar bize devredilmediği için primini toplamadığımız bu kişilerin çocuklarının tedavi, ameliyat ve ilaç paralarını Maliye Bakanlığı yerine biz ödedik. Şimdi Emekli Sandığı yeniden Maliye’ye devredilerek, aslında SGK’nın olmayan bir gider, gerçek sahibine devrediliyor. Eşleştirme bu yüzden yapıldı” dedi.
Ayrıca, GSS’nin yürürlüğe girmesinin ardından başlayan sağlık primi ödeme uygulaması uyarınca, ailesi sigortalı olmayan 18 yaşın altındaki söz konusu 7 milyon çocuğun 10 Ekim 2010 tarihinden itibaren, ancak sağlık priminin ailesi tarafından ödenmesi durumunda sağlık hizmeti alabilecek olması, sağlıkta dönüşüm programının en büyük vaatlerinden birinin çöktüğünü gösteriyor. Sadece aylık geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az olanların priminin devlet tarafından yatırılması planlanıyor. (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erzin Belediyesinden örnek karar

SONRAKİ HABER

Van’da "Kor Kitap Sayfalarında Kadın" söyleşisi düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...