25 Ekim 2009 00:00

Buca Belediyesi işçileri alacaklarını istiyor

BUCA Belediyesi’ne bağlı taşeron firmada çalışan 400 işçi, 4 ayı aşkın süredir maaşlarını alamadıkları için geçtiğimiz günlerde iş bıraktı.

Paylaş

BUCA Belediyesi’ne bağlı taşeron firmada çalışan 400 işçi, 4 ayı aşkın süredir maaşlarını alamadıkları için geçtiğimiz günlerde iş bıraktı.
52 gün ihale dışı olarak, kalan süreyi ise MNA isimli şirket bünyesinde çalışarak geçiren 400 işçi yaptıkları eylemin ardından şirket bünyesinde çalıştıkları süreye karşılık gelen ücretlerini aldılar, ancak belediye için yaptıkları 52 günlük çalışmanın karşılığını halen alabilmiş değiller.
İHALE DIŞI ÇALIŞTILAR
Buca Belediyesi, Haziran ayı içerisinde temizlik işlerinin görülmesi için açtığı ihalede çıkan sorun nedeniyle ihaleyi iptal etmek durumunda kalmış, bu dönemde biriken çöplerin toplanması için yaklaşık 400 işçiyi ihalesiz olarak 52 gün süreyle çalıştırmıştı.
Buca Belediyesindeki ihale krizi ilk olarak 2008 yılı Aralık ayında başladı. Temizlik işlerinin gördürülmesi için yapılan ihale itiraz sonucu iptal edildi. İhaleye ilişkin iptal kararının verilmesine kadar geçen 2 aylık süreyi, birer aylık iki ayrı ihale yaparak geçiren belediye, ihalenin iptal edilmesinin ardından 7 aylık bir ihale daha açtı. Ancak bu ihale de daha yapılmadan iptal edildi.
Bu dönemde, belediyeye, ihaleye fesat karıştırıldığı iddiaları nedeniyle “Karantina” adı verilen operasyon düzenlendi ve dönemin belediye başkanı Cemil Şeboy’un da aralarında olduğu çok sayıda kişi tutuklandı.
TAŞERONA TAM GAZ DEVAM!
29 Mart yerel seçimlerinde, “Belediyede taşerona son vereceğim” vaadiyle işçilerden oy isteyen ve yüksek bir oy oranı ile belediye başkanlığını kazanan CHP’li Ercan Tatı döneminde de sorun devam etti. Taşerona son vermek yerine ihale sürecine kaldığı yerden devam eden Tatı, üç aylık yeni bir ihale daha açtı. Ancak açılan ihaleye katılan iki firmadan birinin teklif mektubunun bulunmaması nedeniyle rekabet oluşmadığı gerekçesiyle ihale gerçekleştirilemedi.
Buca’da biriken çöp yığınları ve gelen tepkiler karşısında 400 taşeron işçisi ile görüşen belediye yetkilileri işçilerden ihale dışı olarak çalışmalarını istedi. İşçilerden ihale yapılana kadar çalışmalarını isteyen belediye, ücretlerin ödenmesi konusunda da söz verdi.
52 günlük süre sonunda MNA isimli şirketin kazandığı ihale ile ihale krizi sona erdi. Ancak işçiler için kriz artarak devam etti. Aylarca hiçbir ücret almadan çalışan işçiler ihale tamamlanmış olmasına karşın 2 ay daha ücret almadan çalışmak zorunda kaldılar.
ÖNCE ÇÖP
SONRA HAMALLIK
“Evimizi geçindirmek için çöp toplamadığımız zamanlarda ya hamallık yapıyoruz ya inşaatlarda çalışıyoruz ya da seyyar satıcılık yapıyoruz. Bazı arkadaşlarımız kiralarını ödeyemedikleri için evlerinden atıldılar” sözleriyle aylardır sefalet içinde yaşadıklarını dile getiren işçiler geçtiğimiz hafta içerisinde iş bıraktılar.
Mesai başlangıcında Mustafa Kemal Mahallesinde bulunan şantiyelerinde toplanan işçiler, ücretleri ödeninceye kadar işe çıkmayacaklarını söylediler. Bunun üzerine belediye ile şirket yetkililerinin yaptıkları görüşmeler sonucunda MNA firması bünyesinde çalıştıkları döneme ilişkin ücretlerin belediye tarafından ödendiği duyuruldu. Ancak ihalesiz çalışılan 52 gün için ödeme yapılmadı. Belediye yetkilileri ile görüşen işçi temsilcileri belediyeden, “Kaynak yaratmaya çalışıyoruz, kaynak bulursak ödeyeceğiz” cevabını aldılar.
Gelen cevaba tepki gösteren, cevabın oyalamaktan başka bir amacının olmadığını düşünen işçiler, ödeme yapılmazsa eylemlerine devam edeceklerini söyleyerek işbaşı yaptılar.
İşsiz kalmak korkusu ile çalışmaya devam ettiklerini ancak geçim sıkıntıları nedeniyle bunalıma girdiklerini söyleyen işçiler artık dayanacak güçlerinin kalmadığını söylüyorlar. Ve “Bizden oy isterken belediyede taşeron çalışmaya son vereceğim diyen Ercan Tatı, taşeron çalışmayı kaldırmadığı gibi üç kuruş maaşımızı bile vermiyor” diyerek belediyeden bir an önce ücretlerini ödemesini istiyorlar. (İzmir/EVRENSEL)
Gonca Erol
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sendikalaşan işçiler biraraya geldi

SONRAKİ HABER

Kıdem tazminatı tartışılamaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...