25 Ekim 2009 04:00

Lütfiye Kaçar nerede?

CUMARTESİ Anneleri’nin faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması ve sorumlularının yargılanması talebiyle başlattığı oturma eyleminin 239. haftasında 1994 yılında gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan kayıp Lütfiye Kaçar’ın akıbeti soruldu.

Paylaş

CUMARTESİ Anneleri’nin faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması ve sorumlularının yargılanması talebiyle başlattığı oturma eyleminin 239. haftasında 1994 yılında gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan kayıp Lütfiye Kaçar’ın akıbeti soruldu. Kaçar’ın kaybedilmesinden dönemin hükümet ve emniyet kurumları sorumlu tutuldu. Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen kayıp yakınları adına konuşan Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon üyesi Sebla Arçan Lütfiye Kaçar’ın gözaltında kaybedilme öyküsünü anlattı. Arçan Lütfiye Kaçar’ın gözaltında kaybedilmesinden iki yıl önce işkenceler görüp tutuklandığını belirterek cezaevinden çıktıktan sonra da 5 Ekim1994 yılında gözaltına alınarak kaybedildiğini dile getirdi. Kaçar’ın gözaltına alınmasından sonra Mücadele dergisinin arandığını ve kendisini Yılmaz olarak tanıtan bir kişinin “Lüfiye Kaçar ellimizde şu anda askıya alındı. Kendisine işkence yapılıyor, yarın parçaların toplarsınız” dediğini anlatan Arçan Kaçar Ailesin tüm çabaları sonuçsuz kaldığını ve Kaçar Ailesi’nin 15 yıldır kızların aradıklarını söyledi.
19 Ekim 1995 tarihinde polisler tarafından kaçırılan Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun ise yetkililerin kayıp yakınlarından özür dilemesini isteyerek. “ yakınlarımızın çiçek koyacağımız bir mezar taşı olsun” dedi. Başbakan Erdoğan’a seslenen Tosun, ‘ Bizi görmüyor musunuz burada eşlerimizi, çocuklarımızı ve babalarımız arıyoruz’ dedi. Kürt açılımından bahsedildiğini ama havan topuyla çocukların öldürüldüğünü belirten Tosun “Ceylan Önkolun annesinin acısına görmüyorlar mı? Neden Ceylan Önkolun annesi Kızının organları toplamak zorunda bırakıldı” diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Görme engelliler imza hakkı için yürüdü

SONRAKİ HABER

Bursa Demokrasi Güçleri ulaşım zammını ve YSK kararını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa