26 Ekim 2009 00:00

Teoman Südor’un retrospektifi Kibele Sanat Galerisi’nde

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, 2009-2010 sezonu açılışını “Teoman Südor Retrospektifi” ile yaptı. Özgün kimliğiyle çağdaş sanatımızda yerini almış olan Teoman Südor’un dünden bugüne sergisinde...

Paylaş

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, 2009-2010 sezonu açılışını “Teoman Südor Retrospektifi” ile yaptı. Özgün kimliğiyle çağdaş sanatımızda yerini almış olan Teoman Südor’un dünden bugüne sergisinde, sanatçının 100’ün üzerinde özgün baskı ve yağlıboya yapıtları yer alıyor ve ilgiyle izleniyor.
1968 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nde Bedri Rahmi Atölyesi’nden mezun olan Teoman Südor, eğitimini 1971-1974 yıllarında İtalya’da Roma Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamladı. Bedri Rahmi Atölyesi’nde dünyaya bakışını, İtalyan kültürü içinde geçirdiği yıllarda da özellikle Rönesans sanatını özümseyerek ustalığını kazanan Teoman Südor’un biçim ve ikonografik bakımdan sanatındaki değişim 1980’lerde açığa çıktı. Sanatçının amacı, uzmanlarca “değişim bir geçmişten kopuş değil, geçmişin sürekliliği içinde yeni bir biçeme yol almak” olarak özetlendi. 1980 sonrası biçeminde, Anadolu kültürünün söylence ve dinlerinde yaradılış efsanelerinin izlerinden hareket edip kurguladığı mekan içinde, doğa nesneleri ve yaşamdan topladığı imgelerle kendi söylencesini yaratan Teoman Südor, giderek somudu soyuda çevirdi; ardından soyudu somutlaştırdı.
Südor, 1978 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi ve Güzel Sanatlar Bölümü’nde resim, temel sanat eğitimi, plastik sanatlar, özgün baskı, biçim ve çizgi derslerini vermek üzere eğitime de katıldı ve öğretim görevini 2006’da emekli oluncaya kadar sürdürdü. Birçok ödül sahibi olan sanatçının resimleri, yurtiçi ve yurtdışında özel koleksiyonlarda ve müzelerde bulunuyor. Halen çalışmalarını kendi atölyesinde sürdüren sanatçı, ayrıca İtalya’nın tanınmış ressamlarından Giancolo Caneva’yla Udine kentinde bir gravür atölyesini paylaşıyor. Teoman Südor, diğer taraftan da İtalya Çağdaş Sanat Kataloğu’na girmiş tek sanatçımız olarak anılıyor. Teoman Südor’un sergisi, pazar ve pazartesi günleri hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında ve 25 Kasım tarihine kadar gezilebilecek.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Sınırlı Müzekart’tan bir milyon kişide var

SONRAKİ HABER

Un çuvalı taşıyan Suriyeli elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa