26 Ekim 2009 00:00

Şişecam’da yeni kriz oyunu

Lüleburgaz’da faaliyet gösteren Şişecam’a bağlı üç fabrikada çalışan işçiler, krizin faturasını ödemeye devam ediyor.

Paylaş

Lüleburgaz’da faaliyet gösteren Şişecam’a bağlı üç fabrikada çalışan işçiler, krizin faturasını ödemeye devam ediyor. Daha önce tatil hakları elinden alınan, ücretsiz izne çıkarılan, sigortaları kesilen işçiler, yeniden ücretsiz izin uygulamasıyla karşı karşıya. Şişecam patronunun son uygulaması ise Kırklareli Cam’da hayata geçmeye başladı. Fabrikada işçiler, 15 Ekim ile 15 Şubat tarihleri arasında 10’ar gün süreyle ücretiz izne çıkarılacak. Uygulamanın gerekçesi yine aynı: Kriz!
Trakya Cam’da 6 ay olarak belirlenen, 4 gün çalışma 3 gün ücretsiz izin uygulaması devam ediyor. Oto Cam ve Trakya Cam’da ücretsiz iznin uzatılacağı konusunda ise söylentiler var. Kırklareli Cam’da 5 ay sürecek ücretsiz izin uygulaması başladı.
15 ŞUBAT’A KADARSÜRECEK
Şişecam patronunun fabrikada örgütlü Kristal-İş Sendikası’yla yaptığı protokol gereği Kırklareli Cam işçilerine, 15 Ekim 2009 ile 15 Şubat 2010 tarihleri arasında, 10 gün süreyle ücretsiz izin kullandırılacak. İzinler, nöbetleşe kullandırıldığı için fabrikada üretim devam ediyor. İşçilerin belirttiğine göre şimdiye kadar Şişecam’ın hiçbir fabrikasında üretim durmadı. Zaman zaman üretimde azalma görülmesine rağmen, üretim hiç durmadı. Yine işçilerin anlattığına göre kriz öncesi döneme göre üretimin arttığı günler dahi oluyor.
İŞÇİLER ÖFKELİ
“Madem patron zarar ediyor, üretimi 10 gün durdursun, fabrikalar hiç çalışmasın. Hem üretim devam edecek, hem de işçilerin parasını keseceksin. Oh ne ala memleket… Bu krizi kâra çevirmektir” sözleriyle tepki gösteren işçiler, yapılanın, esnek çalışmanın hayata geçirilmesi olduğunu söylüyorlar.
Uygulamanın 4 işçinin yaptığı işin 3 işçiye , 2 işçiye yaptırılması anlamına da geldiğini belirten işçiler, “Ya yarın işveren, ‘ben üretimi şu kadar işçiyle de yapıyorum, niye fazla işçi çalıştırayım?’ derse, ne yapacağız” diye soruyorlar.
Sendikanın protokole imza atmasına tepki gösteren işçiler, bunun ellerini kollarını bağladığını ifade ediyorlar.
‘PATRON İŞÇİLERİ BÖLDܒ
Yaşananları değerlendiren bir işçi, içinde oldukları durumu şu şekilde anlatıyor: “İşveren uyanık. Ne yaptığını çok iyi biliyor. Bu uygulama ile işçileri iyice böldüler. Üç fabrikada da ayrı uygulama. Hem öyle yaptılar ki, izinleri ayrı ayrı tarihlerde uygulandı. Pazarlıkları da ayrı ayrı yapıldı. İşçilerde, ‘her koyun kendi bacağından asılır’ fikri yaygınlaştırıldı. Şimdi Kırklareli Cam işçileri, ‘ucuz atlattık’ diye sevinebiliyor, hatta ücretsiz izin uygulaması konusunda açıklama yapan başkanı alkışlayabiliyorlar. Düşünün işçiler ne hale getirildi.”
Başka bir işçi ise “Sendikacılarımız bir haftalığına Antalya’ya gittiler. Önümüzde toplusözleşme var ya, onu konuşacaklarmış. Güler misin ağlar mısın? Şimdiye kadar konuştukları da, yaptıkları da ortada duruyor. Hepsine iyi tatiller dilerim” diyerek sendikaya tepki gösteriyor.
BU BÖYLE GİTMEZ
Bir başka işçi ise “Fabrikada işler iyice zıvanadan çıktı. Ne kural kaldı ne başka bir şey. İşveren, istediğini istediği yerde çalıştırıyor. Kimseden çıt çıkmıyor. Eskiden böyle miydi? Herkesin yaptığı iş belliydi. Üretimin dışında kalan her yere taşeron girdi. İşçiler, işlerini kaybetme korkusuyla her şeye boyun eğiyorlar. Bu böyle gitmez, bir yerden patlar, ama ne zaman?” diyerek yaşadıkları sıkıntıları anlatıyor. (Lüleburgaz/EVRENSEL)
Aytekin Bulut
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Doğu Kudüs’te gerilim

SONRAKİ HABER

Tencerede et gaynamıyor bizim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...