26 Ekim 2009 00:00

İngiltereliler ‘İşgale hayır’ dedi

İngiltere’nin başkenti Londra’da bugün binlerce kişi, Afganistan’daki işgalin durdurulması ve birliklerin ülkeye geri dönmesi için yürüdü. Hyde Park’ta buluşan...

Paylaş

İngiltere’nin başkenti Londra’da bugün binlerce kişi, Afganistan’daki işgalin durdurulması ve birliklerin ülkeye geri dönmesi için yürüdü. Hyde Park’ta buluşan, aralarında birçok savaş karşıtı demokratik kitle örgütünün de bulunduğu göstericiler, “Afganistan’daki savaşı durdurun, birlikler eve, Afganistan’dan çıkılsın” sloganları attı.
Genelde Afganistan’daki işgalin protesto edildiği yürüyüşte, Irak ve Filistin’deki işgallerin de durdurulması ve İran’a savaş açılmamasına yönelik slogan atanlar ve pankart taşıyanlar da oldu.
Bu arada yürüyüşte, BBC’de yayımlanan bir tartışma programına katılması ve görüşleri nedeniyle protesto edilen aşırı sağcı İngiliz Ulusal Partisi’nin (BNP) lideri Nick Griffin aleyhinde taşınan pankartlar da dikkat çekti.
Her yıl başkent Londra’da yapılan savaş karşıtı yürüyüşlerin bu yılki sembolü, Joe Glenton’dı. Grubun en önünde eşi Clare Glenton’la birlikte yürüyen Joe Glenton’a, basının ilgisi yoğundu. Joe Glenton, 2004 yılında katıldığı ordudaki görevini 2006 yılında Afganistan’a giderek devam ettirmiş, ancak 2 yıl önce İngiltere’ye kendi isteğiyle dönmüş ve ordudan ayrılmaya karar vermişti.
Ancak Glenton’ın, Afganistan’a geri gönderilmeyi reddettiği için disiplin suçu işlediği gerekçesiyle yargılanması bekleniyor. Suçlu bulunması halinde Glenton, sivil cezaevine gönderilecek. Bu arada yürüyüş sırasında Joe ve eşi Clare Glenton’ın, İngiltere Başbakanı Gordon Brown’a yazdığı mektubun da içinde yer aldığı broşürler dağıtıldı. Olaysız geçen yürüyüşte, polis yoğun güvenlik önlemleri aldı.
500 ASKER DAHA YOLLANACAK
Başbakan Brown geçen hafta yaptığı açıklamada, ülkesinin Afganistan’a 500 asker daha göndereceğini bildirdi. İngiltere’nin, Afganistan’da 9 bin askeri bulunuyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Operasyonlar da ölümler de devam ediyor

SONRAKİ HABER

TR-İnter Tekstil işçilerinin direnişi Çiğli’ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa