26 Ekim 2009 00:00

Tersane işçileri komite kurdu

TUZLA tersane işçileri, yaşadıkları sorunlara karşı örgütlenmek ve mücadele etmek için komite kurdu.

Paylaş

TUZLA tersane işçileri, yaşadıkları sorunlara karşı örgütlenmek ve mücadele etmek için komite kurdu. Halen çalışan ve işsiz kalan işçilerin içinde yer aldığı komite, ilk olarak bir süredir yayın faaliyetine ara veren Baret gazetesini çıkarma kararı aldı. İşyerlerinin yanı sıra mahallelerde de çalışma yürütecek olan komite, geçtiğimiz günlerde “Tersaneler ve kriz” konulu bir panel düzenledi. Krizin nedenleri, işyerlerinde nasıl örgütlenileceği, krizin asıl sorumlularının kimler olduğu ve krize karşı nasıl mücadele edileceğinin tartışıldığı panel, Emek Partisi Tuzla ilçe binasında gerçekleştirildi.
MÜCADELEDEN BAŞKA ÇARE YOK
Panele konuşmacı olarak katılan Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu, kriz döneminde patronların sadece kârlarını düşündüğünü, hayatlarında değişen bir şey olmadığını söyledi. Buna karşılık emekçilerin daha fazla sömürüldüğünü ve çalışma koşullarının daha da kötüleştiğini vurgulayan Müftüoğlu, hükümetin çıkardığı yasaların ise patronları korumaya yönelik olduğunu ifade etti. Zam furyasının başladığına ve bunlara yenilerinin ekleneceğine dikkat çeken Müftüoğlu, “Kriz döneminde emekçiler fakirleştikçe lüks arabalar, lüks tekneler ve villalar çoğalıyor; çünkü krizde zenginlerin daha zengin olduğu bir durum yaşanıyor” diye konuştu.
Tersanelerde var olan taşeron sisteminin işçilerin örgütlenmesinde en büyük engel olduğunu anlatan Müftüoğlu, bütün zorluklara rağmen işçilerin insanca yaşam hakkı için mücadele etmekten başka çareleri olmadığını söyledi.
ÜCRETLERİ İÇİN İŞ BIRAKTILAR
Panelde söz alan ve iki aydır işsiz olduğunu söyleyen Hasan Balkız, ücretleri ödenmediği için iş bıraktıklarını, patronun bu nedenle kendilerini işten attığını anlattı. Çalıştığı günlerde zar zor geçindiğini dile getiren Balkız, şimdi ise evle kahve arasında gidip gelmekten başka bir şey yapamadığını ifade etti.
Yıllardır tersane işçisi olan Merdan Yütük ise 6 aydır ücretleri ödenmediği için zaman zaman iş durdurduklarını ve bu yolla paralarının bir kısmını alabildiklerini kaydetti. Tersanelerde işçilerin birliğinin sağlanması için daha önce de çalışma yaptıklarını hatırlatan Yütük, bu kez başaracaklarına inandıklarını söyledi.
Kadrolu işçi olarak çalışırken işten atılan Dok Gemi-İş Sendikası üyesi Kemal Sunar, tersanelerde taşeron işçi sayısının fazla olması nedeniyle işçileri mücadeleye katmakta zorlandıklarını söyledi. İşten atılmasının ardından sendikasına gidip durumu anlattığını aktaran Sunar, sendikacıların kendisine patron gibi, “Kriz var, yapacak bir şey yok” dediklerini söyledi.
BİRLİK OLMALIYIZ
Tersanede temizlik işinde çalıştığını ve çalışma koşullarının çok ağır olduğunu söyleyen Fikret Ediş, patronların türlü baskılarla işçileri kendi kurallarına uymaya zorladığını belirtti.
Tersane işçisi Ali Doğan da 1.5 yıl önce tersanelerde 20 tane özel yat yapıldığını hatırlatarak, “Bu yatlar Koç, Sabancı, Kalkavan gibi patronlarındı. Şimdi yat sayısı 130’a çıktı” diye konuştu. AKP ve MHP milletvekili olan tersane patronlarının 5 yıl önce bir tersaneleri varken şimdi bu sayının 4’e çıktığını anlatan Doğan, işçilere ise 4 aydır ücret ödenmediğini ifade etti. diğer işkollarında da benzer sıkıntıların yaşandığına dikkat çeken Doğan, mücadele etmekten başka çareleri olmadığını dile getirdi. Doğan, “İşsizler, işçiler ve ailelerimizle, yöre dernekleriyle, muhtarıyla, tüm emekçilerin içinde olduğu bir mücadele hattı izleyerek, bu saldırıları geri püskürtebiliriz” diye konuştu.
313 gündür direnişte olan Sinter Metal işçilerinden Ercan Kahraman ise yaşanan tüm zorluklara rağmen sendika hakkı için fabrika önünde mücadelelerini sürdürdüklerini anlattı. “İşçiler birbirine güvenirse, yan yana gelirse başaramayacakları şey yoktur” diyen Kahraman, mücadelelerini güçlendirerek sürdüreceklerini kaydetti.
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

BASIN TURU

SONRAKİ HABER

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa