26 Ekim 2009 00:00

Sorumlusu Hükümet

Barış umutlarının yeşermesine neden olan geri dönüşler, Başbakan’ın talimatıyla durdu. 15 kişilik Avrupa grubu ülkeye giriş yapmaya hazırlanırken, Başbakan’dan “Dönüşler ertelendi” açıklaması geldi.

Paylaş

Barış umutlarının yeşermesine neden olan geri dönüşler, Başbakan’ın talimatıyla durdu. 15 kişilik Avrupa grubu ülkeye giriş yapmaya hazırlanırken, Başbakan’dan “Dönüşler ertelendi” açıklaması geldi. Ardından 15 kişi için istenen Türkiye’ye giriş iznine, konsolosluk tarafından ‘ret’ cevabı verildi. Başbakan’ın her fırsatta yüklendiği DTP ve Avrupa Barış Grubu Hazırlık Komitesi, süreci AKP Hükümeti’nin tıkadığını duyurdu.
HEDEF YİNE DTP’YDİ
Başbakan Erdoğan, Avrupa’dan gelecek PKK’lilerin geliş tarihinin ertelendiğini belirterek, “Güven bunalımı doğdu. Bir ara verelim, ondan sonra değerlendireceğiz” dedi. İsim vermeden DTP’yi eleştiren Erdoğan, yine konuyu siyasi ranta dönüştürme çabası içinde olanlar olduğunu öne sürdü. Erdoğan, “Biz buna eyvallah demeyiz. Zaten kendilerini de uyarıyoruz” dedi.
HÜKÜMET SORUMLU
Her fırsatta hükümet kanadının kendilerine yüklenmesini eleştiren DTP, sorumluluğun hükümette olduğunu açıklamaya hazırlanıyor. DTP, yaşanan süreci hafta başında yapacağı toplantılarla değerlendirecek. İlk toplantı bugün gerçekleşecek. Toplantıda ayrıntılarıyla sürecin nasıl tıkandığı anlatılacak. Toplantıda, açılımı başlatan hükümetin, açılımı yine kendisinin tıkaması eleştirilecek.
MYK toplantısı sonrasında gazetecilerin, Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili sorularını yanıtlayan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, “Bu konuyla ilgili bize iletilen bir konu yok. Basından duyduk. Pazartesi günü (bugün) geniş kapsamlı bir açıklama yapacağız” dedi.
SÜRECİ AKP TIKADI
İkinci açıklama, Avrupa’dan gelecek grup tarafından yapılacak. Salı günü Brüksel Uluslararası Basın Merkezi’nde gelişi süresiz ertelenen grup adına açıklama yapılacak. Gelişin nasıl engellendiği ve bu süreçte yaşanan bütün gelişmelerin ayrıntıları verilecek. Avrupa Barış Grubu Hazırlık Komitesi, bu sürece ilişkin dün yaptığı açıklamada, AKP iktidarının “süreci tıkayan tutumundan dolayı istemedikleri halde” barış grubunun Türkiye’ye gidişini süresiz olarak erteleme kararı aldıklarını duyurdu. Hazırlık Komitesi, grupta yer alanların Türkiye’ye girişine olanak sağlayan “uçuş belgelerinin” konsolosluklarca verilmediğini kaydetti. Komite, 28 Ekim’de Türkiye’ye gitmesi beklenen, ancak 24 Ekim akşamı alınan bir kararla gidişleri ertelenen barış grubuna ilişkin açıklamada bulundu.
BAŞBAKAN AÇIKLADI, DÖNÜŞLER DURDU
Zübeyir Aydar, yaşanan gelişmeler üzerine Avrupa’daki örgüt yöneticileriyle yaklaşık 2 saatlik bir toplantı yaptı. Ardından ROJ TV’ye kararı değerlendiren Aydar, şunları kaydetti: “Bütün planlamalar yapıldı, şimdi kendileri bunu engelliyorlar. Başbakan’ın açıklamasından sonra konsolosluk aldığımız talimata göre belge vermeyeceğiz dedi. Kendileri sınırı kapattı. Bu nedenle grubun gidişini süresiz erteliyoruz.”
MİNİ ZİRVE YAPILDI
DTP’de karar oluşurken İçişleri Bakanlığı da kritik bir zirveye sahne oldu. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın ev sahipliğindeki zirveye, ilk grubun Habur’a gelişi öncesinde bölgeye giden ve açılımın sivil mimarları arasında gösterilen MİT Müsteşarı Emre Taner de katıldı. Toplantıda, Başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Ali Babacan ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin de yer aldı. Uzun süren toplantı, İçişleri Bakanlığı konutunda geç saatlere kadar devam etti.


MHP AÇILIMA KARŞI MEYDANA iNiYOR
MHP, açılım sürecine muhalefetini meydanlara taşıyor. MHP lideri Bahçeli’nin düzenleyeceği mitinglerde “Bin yıllık kardeşlik” sloganını kullanacak. her kongre öncesinde Ankara Kızılcahamam’da düzenlediği milletvekili kampını 26-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirecek. Ancak bu seneki kampa açılım sürecindeki muhalefet politikası damgasını vuracak. Bahçeli, milletvekilleri ve il başkanlarıyla tek tek görüşerek, değerlendirme toplayacak. Bahçeli’nin 8 Kasım’daki kongre sonrası meydanlara inme yönünde de bir karar alacağı öğrenildi.


DEMOKRATiK ANAYASA ŞART
EMEP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Varlı, 12 Eylül Anayasası yerine demokratik bir anayasa yapılmadan, demokratik bir Türkiye kurulmadan bu sorunların çözülemeyeceğini dile getirdi. Emek Partisi Altınoluk Belde Örgütü, Akçam Restaurant’ta dostluk ve dayanışma yemeği düzenledi. Yemekte bir konuşma yapan Varlı, konuşmasında; son günlerde AKP Hükümeti’nin ‘Demokratik Açılım’, ‘Alevi Açılımı’, ‘Ermeni Açılımı’ vb. adlar altında hoş ama içi boş söylemlere giriştiğini belirtti. Varlı, 12 Eylül Anayasası yerine demokratik bir anayasa yapılmadan, demokratik bir Türkiye kurulmadan bu sorunların çözülemeyeceğini dile getirdi.
Kürt meselesinin dağdan birkaç bin gerillanın indirilmesiyle çözülmesinin mümkün olmadığını belirten Varlı, çözümün Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Alevi, Sünni ve diğer milletlerden emekçilerin bağımsız ve demokratik bir Türkiye kurmasıyla mümkün olabileceğini söyledi.
Yemeğe; Altınoluk ve Burhaniye Alevi Kültür Dernekleri, ÖDP Edremit İlçe Örgütü’nden 160 kişi katıldı. Gecede, yerel sanatçılar Ünsal Aydın, Mikail, Nihat Baran ve Nazife Aksoy, sahne aldı.


HÜKÜMET FRENE BASTI
AVRUPA’dan PKK’lilerin gelişinin ertelenmesini değerlendiren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “İktidar bunu sürdüreyemeceğini anlamaya başlamış ve frene basmıştır” dedi. Baykal, yapılan yanlışlıkların temelinin Erdoğan’ın, “PKK terörünü reddetmeyen” DTP ile müzakere kararı almasıyla atıldığını iddia ederek, “Bugün gelinen nokta, bu yanlışın bizi taşıdığı noktadır. ‘Efendim, işte şov yaptılar, şark kurnazlığı yaptılar’, bunların hepsi boş laftır. İşin özü yanlıştır. Hükümet manzarayı görmüştür ve kararını almıştır” diye konuştu.

MECLİS DE ARA VERİLDİ
AÇILIM kapsamında Türkiye’ye 34 kişinin gelişi ve ardından yaşananlar nedeniyle bir süre ara verilen açılım çalışmaları, Meclis’te planlanan açık oturuma da yansıdı. Hükümetin ekim ayında Meclis Genel Kurulu’nda anlatmayı planladığı “Açılım”ın kasım ayında da gerçekleşmeyeceği tahminleri yapılıyor. Erdoğan’ın yurtdışı programı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bu hafta TBMM Genel Kurulu çalışmayacak. Bu nedenle ekimin son haftası da açılımın genel kurulda görüşülmesi mümkün görülmüyor.
MECLİS TAKVİMİ
Hükümetin gerginliği daha fazla tırmandırmamak amacıyla ara verdiği “Açılım” çalışmalarının Meclis’te 2010’un ilk günlerinde gündeme gelmesi bekleniyor. Yaşananlar sonrası hükümet geri adım atmış görünüyor. Hükümetin, açılım ile ilgili açık oturum planını, kasım ayında da genel kurula getirmeyi planlamadığı öğrenildi. 2010 Mali Yılı Bütçesi’nin aralık ayında genel kuruldaki görüşmeleri nedeniyle, açılımın bu ayda da Meclis gündemine gelmesi beklenmiyor.

SİLAHA 300 MİLYON
Açılım tartışmalarının sürdüğü bir günlerde önümüzdeki dönem için 300 milyon liralık yatırım planlayan MKEK, TSK için yeni silahlar üretecek. Talepler üzerine Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının kullanımı için ihtiyaç duyduğu silah üretimlerine ağırlık verecek. Bu hedefler ışığında uzun vadeli tedarik programını proje bazında belirleyen MKEK Genel Müdürlüğünce programa alınan silahlar tamamen yerli imkanlarla gerçekleştirilecek.
(HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

EKONOMİ VE POLİTİKA

SONRAKİ HABER

ABD Venezuela'ya ait 15 uçağı kara listeye aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...