26 Ekim 2009 00:00

‘Diyalog ortamını güçlendirmek için geldik’

KANDİL ve Mahmur’dan gelen Barış Gruplarına ilişkin tartışmalar sürerken, Avrupa grubunun gelişi ertelendi.

Paylaş

KANDİL ve Mahmur’dan gelen Barış Gruplarına ilişkin tartışmalar sürerken, Avrupa grubunun gelişi ertelendi. Türkiye’ye gelen gruplar ise yeni bir sürece hazırlanıyor. Kandil’den gelen Barış Grubu’nda yer alan Mehmet Şerif Gençdal, barış için geldiklerini belirterek, “Türkiye kamuoyuna seslenebilmek, diyalog ortamını geliştirebilmek için çalışacağız” dedi.
KARŞILAMALAR UMUDUN GÖSTERGESİ
29 Mart seçimlerinden sonra Türkiye’de yeni bir süreç başladığını söyleyen Gençdal, “13 Nisan’da PKK’nin aldığı eylemsizlik kararı ile yeni bir süreç başladı. Eylemsizlik, diyaloga çağrı, müzakerenin başlatılması için bir zeminin yaratılması mesajıydı” dedi. Öcalan’ın çağrısı üzerine geldiklerini söyleyen Gençdal, karşılamaların çok kitlesel olmasının barışa dair heyecan ve umudun göstergesi olduğunu söyledi. Habur’dan girdikleri andan sonra yaşananları anlatan Gençdal, Sınır kapısındaki yetkililerin yaklaşımlarının oldukça olumlu olduğunu dile getirerek, “PKK yöneticilerinin bize verdiği 4 mektubu yetkililereteslim ettik. Daha sonra kimlik bilgileri yapıldıktan sonra savcılığa gittik” dedi.
ŞOV DEĞİL, BARIŞA ÖZLEM
Serbest bırakılmalarının ardından kendilerini bekleyen kitleyle buluşmalarına değinen Gençdal, karşılamaların ‘şov’ olarak nitelenmesini eleştirdi. Gençdal, “Bir toplumun özlemini şov olarak nitelendirmek doğru değildir. Yıllarca acı çekmiş, bastırılmış ve baskı altında yaşamış, artık korku, savaş içinde yaşamak istemeyen bir toplumun haykırışını şov diye nitelendirmek gaflettir” dedi. Diyarbakır’a ulaştıktan sonra halkın karşısına sivil kıyafetlerle çıkmalarının bir mesaj olduğunu söyleyen Gençdal, “Demokratik siyasete katılmak istiyoruz. Barış için yürüteceğimiz çalışmalara askeri elbiselerle devam etmek doğru olmazdı” dedi.
BARIŞ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
Bundan sonraki planlarına ilişkin bilgi veren Gençdal, Barış Meclisi içinde yer alacaklarını belirterek, gelişlerindeki temel amaçlardan birinin tüm Türkiye kamuoyunda bir gündem yaratmak olduğunu söyledi. Barışın sadece kendilerinin özlemi olmadığını söyleyen Gençdal, “Barış tek taraflı gelişmez. Bu yüzden tüm Türkiye kamuoyunda bir çalışma yürütmek istiyoruz. Türkiye kamuoyuna seslenebilmek, diyalog ortamını geliştirebilmek için çalışmalarımız olacak” dedi. Türk, Kürt aydınları, sanatçıları, devlet yetkilileri ve bilim insanları ile birlikte çalışmak istediklerini belirten Gençdal, “Biz bu konuda samimiyiz ve bu samimiyetimizi herkesle paylaşmak istiyoruz” dedi. Toplumun tüm kesimlerine bir çağrı yaptıklarını söyleyen Gençdal, “Gelin birlikte bu süreci diyalogla, savaş ve kanın olmadığı, anaların göz dökmediği, her iki tarafında acılarını anlamaya çalışan bir ortamda sürdürelim, başarı ile sonuçlandıralım” dedi. PKK’nin çatışmasızlık kararını hatırlatan Gençdal, “En azından buna operasyonların durdurulması ile karşılık verilmelidir” dedi. Öcalan’ın yol haritasının açıklanmasının sürece katkı sunacağını söyleyen Gençdal, “Kürtlerin siyasal, kültürel haklarının anayasal güvenceye kavuşturulması gerekir. Çatışmasızlık süreci ve müzakerelerin yolunu açalım diyoruz” dedi.
(Diyarbakır/DİHA)
ÖNCEKİ HABER

YÖK’e formasyon tepkisi

SONRAKİ HABER

Sendika ve odalardan kayyum tepkisi: Demokrasiye ağır bir darbe

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa