27 Ekim 2009 00:00

Lizbon’da ikna çabası sürüyor

SON yıllarını kurumsal sorunlarını çözecek yeni bir anayasa çabasıyla geçiren Avrupa Birliği (AB), bu amaca hizmet edecek Lizbon Anlaşması’nın önündeki ...

Paylaş

SON yıllarını kurumsal sorunlarını çözecek yeni bir anayasa çabasıyla geçiren Avrupa Birliği (AB), bu amaca hizmet edecek Lizbon Anlaşması’nın önündeki son engel olan Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus’u, metni imzalaması için çekincelerini giderecek tavizler vererek ikna etmeye çalışıyor.
Lizbon Anlaşması’nın İrlanda’daki ikinci referandumda kabul edilmesinin ardından direnci azalan Klaus’un ikna edilmesi ve Çek anayasa mahkemesinin yeni AB anayasasıyla ilgili bugün açıklayacağı kararın müspet çıkması halinde iyimser bir atmosferde toplanacak AB Zirvesi’nde, ilk daimi AB Konseyi başkanı ve AB Komisyonu başkan yardımcılığını da üstlenecek AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası yüksek temsilcisinin (AB Dışişleri Bakanı) isimleri üzerinde mutabakat aranacak.
Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, AB Konseyi başkanlığına en yakın isim olarak öne çıkarken, oldukça geniş yetkilerle donatılacak AB dışişleri bakanının büyük ölçüde Fransız-Alman eksenince belirlenmesi bekleniyor.
Lizbon Anlaşması’nda, dış politikada tek seslilik için getirilen AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası yüksek temsilcisi, AB dışişleri bakanları toplantılarına başkanlık edecek. Aynı zamanda AB Komisyonu başkan yardımcılığı görevini üstlenecek olan yüksek temsilci, AB’nin dış eylemlerinin eş güdümünü sağlayacak.
Lizbon Anlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle AB’nin birlikte dış, savunma ve güvenlik politikalarında tek ses olmayı başararak uluslararası süper güç konumuna terfi etmesi hedefleniyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Hamma Hammami’ye polis saldırısı

SONRAKİ HABER

Fındıklı Festivalinde polis provokasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa