27 Ekim 2009 00:00

Tütün işçileri birleşiyor

İzmir özel tütün fabrikalarında çalışan ve Tek Gıda-İş 7 No’lu Şube üyesi tütün işçileri, sendikalarının kongresine dahil olabilmek için Alliance One fabrikasında başlattıkları toplantıları diğer işyerleri ile ortaklaştırıyor.

Paylaş

İzmir özel tütün fabrikalarında çalışan ve Tek Gıda-İş 7 No’lu Şube üyesi tütün işçileri, sendikalarının kongresine dahil olabilmek için Alliance One fabrikasında başlattıkları toplantıları diğer işyerleri ile ortaklaştırıyor.
Harmandalı ve Yamanlar Mahallesi’nde oturan işçilerle yapılan toplantıların ardından, pazar günü Pınarbaşı Mahallesi’nde bir çay bahçesinde yapılan toplantıya Aliance One fabrikasının yanı sıra Skotap ve Türkiye Tütünleri fabrikalarından da işçiler katıldı.
Toplantıya katılan 100 dolayındaki işçilerin çoğunluğunu yine mevsimlik işçiler oluşturuyordu. Birçok işçi, önceki toplantılarda olduğu gibi daha önce hiç sendika kongrelerinden haberleri olmadığını, dolayısıyla üye olarak bugüne kadar seçme ve seçilme haklarını kullanamadıklarını söyledi.
İLK DEFA BİLGİ SAHİBİ OLUYORUZ
İşçiler, “İlk defa geçen kongrede de mevcut şubeye muhalefet olarak ortaya çıkan bir grup Alliance One işçisinin başlattığı çalışma ile kongrelerle ilgili bilgi sahibi oluyoruz. Şimdi bir şeyleri değiştirebileceğimizi tartışıyoruz” diyerek heyecanını dile getirdi.
Toplantıda işçilerden birçoğu, mevsimlik işçilerin sendikadan bile üvey evlat muamelesi gördüğünü söyledi.
Skotab’da kendini Hamza diyerek tanıtıp söz alan bir işçi, bugüne kadar yapılan sendika seçimleri ile ilgili süreci şu şekilde anlattı: “13 yıldır işçiyim, ne sendikada ne işyerlerinde bir şey değişmiyor. Sorunlarımız aynı. Temsilciler atanıyor, toplusözleşmelerden işçilerin haberi olmuyor. Delege ve temsilcilerin kim olacağını personel müdürlerinin yönlendirmesi ile belirliyorlar. Böyle olunca temsilciler işçilerin ne dediğini değil, personel müdürünün ne dediğini dinliyor.”
Hamza isimli işçi iş kıyafeti verilmesinin TİS’te olmasına rağmen temsilcilerin bunu takip etmediklerini söyledi.
AYRIMCILIK YAPILIYOR
Kendilerine mevsimlik işçi oldukları için ayrımcılık yapılmasından yakınan bir başka işçi ise şunları anlattı: “Benim ayağımı forklift ezdi. Biz mevsimliğiz diye bize çelik burunlu iş ayakkabısı verilmiyor, verilse benim ayağım zarar görmezdi. Mevsimlik işçiye yakacak verilmiyor, imalat primi verilmiyor.”
“Sendikada görev almak istiyorum” diyen Alliance One’dan bir kadın işçi, “İşçilere eşit davranılmıyor. Sendikada adam kayırma olmaz, yalan olmaz, toplusözleşmeden çoğu işçi anlamıyor, toplusözleşmede ne var bilinmiyor. İşçiler sorunlarını kendi örgütleri olan sendika ile değil ekip başları ile şeflerle çözüyorlar, bunu değiştirmeliyiz” diye konuştu.
İŞÇİLER HAZIRLAMALI
Alliance One’da çalışan Ömer ise toplusözleşmede ücret meselesi kadar, alınmış hakların geri verilmemesinin de önemli olduğunu söyledi. Ömer, TİS taslaklarını işçilerin hazırlaması gerektiğini söyledi.
Memed Ali isimli işçi, mevsimlik işçilerden çalıştıkları dönemlerde işsizlik sigortası primi kesilirken, çalışmadıkları dönemlerde bu sigortadan yararlanamadıklarını, çünkü gün sayılarının buna yetmediğini aktardı.
AKTİF ÜYE KATILIMI
Toplantıyı yöneten kadrolu işçilerden Tuncay Atalay ise şunları söyledi: “Biz kongrenin her aşamasında işçilerin iradesinin yansıması için bu toplantıları yapıyoruz. Delegelerimizi olduğu gibi temsilcilerimizi de işyerine sandık kurularak işçilerin seçmesini, kongrelerimizin tüm işçilerin çalıştığı ve işyerinde olduğu dönemlerde yapılmasını doğru buluyoruz. Yine toplusözleşmede neleri talep edeceğimize ve neyin altına imza atacağımıza, işçilerin katılımı ve onayı ile karar vermek istiyoruz. Aktif sendikacı pasif üye değil, aktif üye için ve işçilerin sendikal mücadelede alınan kararlara katılması için işyerlerimizde işyeri komiteleri kurup örgütlenmeliyiz. Toplusözleşme mutlaka kitapçık haline getirilerek her işçiye verilmeli ki, işçiler sözleşmeden kaynaklı haklarını bilsin. İşçisiyle hareket edebilen sendika güçlüdür ve biz böyle bir sendika için bir araya geliyoruz. Sadece kongre döneminde değil, düzenli olarak bu şekilde işçi toplantıları yaparak sorunlarımızı tartışıp birliğimizi güçlendirdiğimiz bir sendikacılığı hayata geçirmeliyiz.” (İzmir/EVRENSEL)
Gürsoy Turan
ÖNCEKİ HABER

KIDEM TAZMİNATINDAN VAZGEÇMEYECEKLER

SONRAKİ HABER

Temel Karamollaoğlu: Kayyum kararıyla halkın iradesi dikkate alınmamıştır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa