27 Ekim 2009 00:00

KIDEM TAZMİNATINDAN VAZGEÇMEYECEKLER

YATIRIM Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu’nun oluşturduğu çalışma grubunun kıdem tazminatını üzerine raporu, Kocaeli’ndeki işçilerin tepkisini çekti.

Paylaş

YATIRIM Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu’nun oluşturduğu çalışma grubunun kıdem tazminatını üzerine raporu, Kocaeli’ndeki işçilerin tepkisini çekti. Kurula işverenleri temsilen katılan TİSK, TOBB ve TÜSİAD, kıdem tazminatının rekabet güçlerini engellediğini iddia ederek, tazminatın 15 gün üzerinden hesaplanmasını istemişlerdi.
Ford Otosan fabrikasından bir işçi, bu talebin kabul edilemez olduğunu belirterek “MESS’in gazetesi var. Onda devletin işçiler ve memurlar üzerindeki vergi baskısından bahsediyorlar. İşçinin üzerindeki vergiler çok yüksek diyorlar. İşçiyi düşünüyormuş gibi yapıyorlar ama kıdem tazminatlarını indirmeye çalışıyorlar” diye konuştu.
TAZMİNAT İŞ GÜVENCESİDİR
Hyundai fabrikasında çalışan bir işçi ise kıdem tazminatının fona devrilmesinin yanlış anlaşıldığını belirterek, “Fona devir diyorlar ama bu iş güvencesinin ortadan kaldırılmasıdır. İş güvencesi benim için en büyük güvencedir. 15 gün üzerinden hesaplanırsa tazminatlarımız yarı yarıya düşecek. Hükümet bunu tartıştırıyor. Patronlara bir iyilik daha yapmayı hedefliyor” diye konuştu.
Çelikhalat’ta çalışan bir işçi de kıdem tazminatlarının kaldırılmasının sık sık gündeme getirildiğini belirtti. Çelikhalat işçisi, “Yıllardır tartışılan bir konu. Daha önce tazminatları kaldırıp ücrete yansıtmayı düşünüyorlardı. Şimdi bunun da tümden kaldırılıp fona devredilmesini istiyorlar. Kıdem tazminatının 30 günden 15 güne indirilmesi ise işverenin işçi çıkarmasının önünü açacaktır” dedi.
VARLIK-YOKLUK MESELESİ
Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Yöneticisi Hakan Akyol, kıdem tazminatının Türkiye’de iş güvencesi anlamına geldiğini belirtti. Akyol, “Kıdem tazminatları kaldırılırsa işveren işçileri kafasına göre atabilir. Kıdem tazminatı hesabının 30 günden 15 güne indirilmesi büyük bir patlama yaratır. Avrupa’daki kıdem tazminatlarını örnek gösteriyorlar. Orada iş güvencesi sistemi oturmuş durumda. Bizde iş güvencesi yasası işlemez halde. Bu koşullarda Avrupa’ya atıf yapıp tazminatların düşürülmesi söz konusu olamaz” diye konuştu. Akyol, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sendikalar için varlık-yokluk meselesi. Kendi gelecekleri açısından da tepki göstermeleri gereken bir durum. Bu yüzden bütün sendikalar, bunu gündemlerine hızla almalı ve tepki göstermelidirler.” (Kocaeli/EVRENSEL)
Arif Koşar - Şerafettin Gökdeniz
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kumluca Belediyesi’ne siyah çelenk bırkatılar

SONRAKİ HABER

Manisa'da 5.4 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa